Nasıl lakros oyuncusu olunur?

Lakros oyuncu olmak ve spor hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Turkish Lacrosse ekibinin internet sitesinden iletişime geçileb...

 

Oyuncuların sert plastikten yapılmış küçük topu taşıyabilecekleri ve ucunda bir ağ olan sopalarla oynadığı lakrosta amaç topu karşı takımın kalesine sokmaktır. Amerika ve Kanada'da çok yaygın olan lakros sporu Türkiye'de ise profesyonel düzeyde 2010 senesinde oynanmaya başlanmıştır. 

Lakros oyuncusunun sahip olması gereken özellikler

Lakros güç ve sertlik gerektirdiği için sporcuların sportmenlik anlayışı içersinde bu sporu devam ettirmeleri gerekmektedir.

Lakros oyuncuları başarılı olabilmek için büyük bir disiplin içinde uzun seneler gelişimlerini sürdürmek durumundadırlar. Antremanlara ara vermek, aksatmak sporcuyu güçsüzleştirir.

Lakros sert oynanan bir oyundur ve bu sporu yapmak isteyen bireyler güce dayalı bir spor olduğunu unutmamalıdır. 

Lakros bir takım oyunudur ve ama bir takım olarak oynandığında galip gelinebilir. Bu sebep ile lakros oyuncusu kişisel bir oyunu değil takım oyununu benimsemelidir. Bu sporu yapacak kişiler de takım oyununa münasip kişiler olmalıdır.

Lakros oyuncu olmak ve spor hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Turkish Lacrosse ekibinin internet sitesinden iletişime geçilebilir. 

Lakros sopalarıyla oyuncular birbirlerine vurabilir, itebilir veyahut düşürebilirler. Bu sebeple lakros fiziki yeterliliğin yüksek olması gerekli olan bir spordur. Lakrosa yeni başlayan sporcuların antremanlarını kaçırmaması gerekmektedir. Bunun sebebi sahada oynanabilecek yeterli fiziki kuvveti kazanmak halinde oluşlarıdır. 

 

Lakros sporucusu olmak için takımların ihtiyaçları dahilinde takıma dahil olup antrenman ve eğitimleri almak gerekmektedir. Turkish Lacrosse Türkiye'de lakros oyununun yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için çaba sarf etmektedir. Turkish Lacrosse Türkiye'de bu sporu yaygınlaştırmak için lise, üniversite (Marmara ve Kadir Has Üniversiteleri'nin lakros takımları vardır), kulüp (İstanbul Sultans Lacrosse Club, İzmir Lacrosse, Ankara Lacrosse), genç takım ve milli takım düzeyinde takımlar kurmuştur. Marmara ve Kadir Has Üniversitesi öğrencileri lakros takımına girebilirler, lise öğrencileri ise Turkish Lacrosse ile iletişime geçerek kurulacak lig içine dahil olabilirler. Lise ve üniversiteden bağımsız lakros ile uğraşmak isteyenlerin ise yine Turkish Lacrosse ile iletişime geçerek türlü illerdeki takımlara dahil olması gerekmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Basketbol nasıl öğrenilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?