Norveç'e nasıl gidilir?

Norveç’e gitmek için, Schengen vizesi almak, yeşil ve siyah pasaportlar dışında kalan hususi (bordo) pasaportlar için zorunludur. Nor...

 

Resmi adı Norveç Krallığı olan Norveç, doğuda İsveç, kuzeyde Rusya ve Finlandiya, sahil yakasında ise Danimarka ile komşu olan, dünya içinde refah seviyesi azami olan İskandinav ülkesidir. Takriben 5 milyonluk nüfusu, devasa ve büyüyen ekonomisi, hayat standartları ile dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesidir.

Norveç’e nasıl gidilir?

Norveç’e gitmek için, Schengen vizesi almak, yeşil ve siyah pasaportlar dışında kalan hususi (bordo) pasaportlar için zorunludur. Norveç ve Türkiye arası, hava yolu ile kuş bakışı en kısa mesafede 3030 kilometredir.

Norveç’e, İstanbul, Ankara, Antalya, Ankara ve İzmir’den sürekli direkt uçuşlar bulunur, İstanbul’dan averaj 4 saatte, Ankara’dan ise İstanbul aktarmalı halde 7 saatte gidilebilmektedir. Türkiye-Avrupa üstünden ise İstanbul başlangıç noktalı, Almanya, Fransa, Rusya veyahut İngiltere aktarmalı olarak Norveç’te istenen şehre rahatça gidilebilmektedir. 

Norveç’e ne zaman gidilir?

Gezginler için, Norveç’in en sessiz ve en ucuz ayı Kasım’dır. Yaz yeni bitmiş ama kayak mevsimi de açılmamıştır. Ocak ve Şubat ayları ise, 20 saatlik gece ile devamlı karanlık ve soğuk olduğundan tavsiye edilmemektedir.

Norveç’e gitmek için en ideal zaman, yaz başlangıcı olan Haziran ve Temmuz aylarıdır. Enlemi dolaylı olarak yaz günleri nerdeyse 20 saat gün yaşayan ülkenin, maksimum turist çeken ayları da bu aylardır. Mayıs ve Eylül ayları, hem harcanan parayı azaltır aynı zamanda kalabalıklardan kurtulmanızı sağlamaktadır.

 

Genellikle Norveç, petrol zengini bir ülkedir, ekonomisi her yıl cari fazlalık vermektedir ve devlet cari fazlalığı şehirlere, servis ve hizmet sektörüne harcar. Schengen üyesi ülke, Avrupa Birliği’ne üye değildir. Balıkçılık iktisadi olarak petrolün arkasında kalsa da, Norveç balıkçılık sektörüne halen ilk günkü desteğini sürdürmektedir. Eğitim, sağlık ve bakımın tümüyle para vermeden olduğu ülkede, başkent Oslo, fiyörtlerin şehri Bergen, ticaret limanına sahip Stavanger ve bir kasaba şehri sayılabilecek Tromso en ünlü ve sık ziyaret edilen şehirlerdir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Brüksel'de hangi müzelere gidilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?