Sol bek nasıl olunur?

Kompakt futbolun oynandığı çağ futbolunda sol beklerin hücuma da büyük katkı vermeleri beklenmektedir. Kısaca savunmasını ne kadar iy...

 

Futbol dünyada her geçen gün popüleritesini arttıran ve gözde mesleklerden biridir. Bu nedenden dolayı çokca genç hem çok para kazanmak aynı zamanda popüler olabilmek için futbolcu olmak istemektedir. Futbola bu kadar ilginin artması da futbolcu olmak isteyenlerin çok çok zor şartlardan geçmesine neden olur. Futbolcu olma ışığı doğrultusunda dünyadaki örnekleri düşünülerek çok genç sol bek olmak istemektedir. Peki sol bek nasıl olunur?

Kompakt futbolun oynandığı çağ futbolunda sol beklerin hücuma da büyük katkı vermeleri beklenmektedir. Kısaca savunmasını ne kadar iyi yaparsa yapsın bir sol bekin hücum hattında da başarılı olması beklenmektedir. Bu yüzden sol beklerin hücuma çıkışları ve açtıkları ortaların büyük önemi vardır. Dünya içinde gelmiş geçmiş en iyi sol bek olarak kabul edilen Roberto Carlos hücum bindirmeleri ve attığı goller ile adından söz ettirdi. Savunmada çabukluğu vesilesiyle çok başarılı olsada onu özel kılan hücum hattında gole yaptığı katkılardı.

Futbolun her geçen gün gelişmesi ve sahadaki mücadelenin gittikçe yükselmesi nedeniyle futbolcu olmak isteyenlerin çok ciddi biçimde çalışmalar yapmaları gerekir. Özel olarak savunma hattının solunda görev alan sol bek pozisyonunun futbol maçı içinde çok ciddi görevleri bulunur. İlk başta sol bek olmak isteyen bir kişinin çocuk yaşlarda bir kulübün alt yapısına girerek futbol disiplinine ayak uydurması ve futbol alt yapısını öğrenmesi gerekmektedir. Günümüz futbolunda artık futbolcuların belli fiziki yapıya da sahip olmaları gerekir. Çok yetenekli futbolcuları dışarıda bırakırsak iyi fiziki kaliteye sahip olmayan çok miktarda futbolcu olmadığı görülür. Özel olarak ta savunma bölümünde görev alan sol bek pozisyonunda oynayacak insanların fizik olarak gelişmiş bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Bunun peşi sıra savunmada yapılacak bir hatanın veya yavaş pozisyon almanın gol ile sonuçlanacağı düşünüldüğü zaman sol bek oynayacak kişinin çabuk ve süratli olması gerekmektedir. Ek olarak bek oyuncularının kademe anlayışlarının pek iyi olması gerekir. Çünkü bek oyuncuları kendi bölgelerini savunmak ile sorumlu oldukları gibi stoperlerin arkasına kaçacak rakip oyuncuların kademelerine girmek ile de sorumludurlar. 

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Basketbolda savunma nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?