Davlumbaz nedir?

Davlumbazların monte edilleceği yer konusunda kullanacak kişiler; bilhassa mutfakta şık ve estetik durmasını önemserken, bununla birl...

 

Mutfaklarındaki yemek kokusunun eve yayılmasından şikayetçi olan pek çok insan için çözüm niteliğindeki beyaz eşyaya davlumbaz denir.

Davlumbazların monte edilleceği yer konusunda kullanacak kişiler; bilhassa mutfakta şık ve estetik durmasını önemserken, bununla birlikte davlumbazın kolay temizlenebilir olması da bir başka önemli tercih özelliğidir. Davlumbaz çalışırken temizlik filtresinin kontrol edilmesi önerilir, temizlik yapılmadığı hallerde bu filtrenin çıkarılmaması gerekmektedir. Davlumbazınız çalışır haldeyken ocağınızın açık olmaması bir başka önem verilmesi gerekli olan noktadır. Tersi hallerde davlumbaz yangın riski oluşturur 

Davlumbazlar türkiyede alımı esnasında çoğu zaman aspiratörler ile kıyaslanmaktadır. Aspiratör de havadaki kötü kokuyu emerek dışarı atmaya yarayan bir teknolojik alettir ama davlumbazların havalandırma kapasiteleri çoğunlukla aspiratörlerden daha büyüktür. Buna ek olarak, davlumbazların boyutu itibarı ile hem çekiş gücü daha yüksektir aynı zamanda seçiceğiniz modele bağlı olarak aspiratörlerden daha sessiz çalışırlar.

Davlumbaz sahip olduğu teknoloji hasebiyle kirlenmiş havayı içine çekerek bunu havalandırma sistemine aktarır ve bu kirli havayı içerisinde temizler. Sadece havayı temizlemekle kalmayan davlumbaz, artık ısının ve kullanıma bağlı oluşan nemin filtrelenip atılmasına da yardım eder. Böylelikle evin içerisinde oluşan kirli hava yerini temiz havaya bırakmış olur. Davlumbazların daha verimli çalışabilmeleri için kirli havanın odak noktasına koyulmaları verimli olabilecektir. O yüzden bilhassa mutfak ocaklarının üzerinde tercih edilen davlumbaz, böylelikle yangın risklerini de en aza indirerek şahısların can ve mal güvenliği koşullarının artmasını da sağlar.

 

Egzoz çıkışının kesiti, cihazın verimi için dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli noktadır. Montaj esnasında, bu kesite yeterli boşluk verilmediği halde, davlumbazın çalışma verimi düşecektir. Bunlarla birlikte, davlumbazın monte edildiği yerin sağlam olması ve bir harekette oynanaması da aletin verimi açısından önemli sayılabilecek bir diğer faktördür.

Evlerimizde kullandığımız davlumbazların sağlıklı olması çok önemlidir. Bu sebep ile iktisadi gözüken alüminyum ile yapılanların yerine paslanmaz çelik malzemeden yapılmış olan davlumbazların tercih edilmesi tavsiye edilir. Paslanmaz davlumbazların temizliği,  zor kirler karşısında temizlik malzemeleri kullanılarak daha kolay sağlanırken, alüminyum davlumbazların temizliği daha fazla özen gerektirir. Bunun yanında, metal veyahut metal alaşımlarının oksitlenmesiyle aşınması anlamına gelen korozyon sorunu açısından, paslanmaz çelik davlumbazlar alüminyum olanlara oranla çok çok dayanıklıdırlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Antika nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?