Perma nasıl yapılır?

İlk yıkamada bigudiler çıkarılmadan, üstünden su tutarak tam olarak durulanır. Sonra havluyla bigudilerin üstünden tek tek geçerek su...

 

Kıvırcık saçlar hem daha hacimli göründüğünden, aynı zamanda kullanımı ve şekil vermesi bir nebze daha kolay olduğundan, saçları kalıcı olarak kıvırcıklaştırma işlemi olan perma, özel olarak doğuştan düz saçlılar için hayli rağbet gören bir işlem. 

İlk yıkamada bigudiler çıkarılmadan, üstünden su tutarak tam olarak durulanır. Sonra havluyla bigudilerin üstünden tek tek geçerek suyu alınır. Daha sonrasında ikinci ilacın gözünüze akmasını engellemek için alnınızdan kulaklarınızın ardına kadar bir sıra pamuk konur ve başınızı geriye doğru eğerek saçtaki dalgayı sabitlemeye yarayan ikinci ilaç yine tek tek bigudilere yedirilir ve on dakika beklenir. Son olarak bigudiler açılır ve saçlar bol su ile ve sadece saç kremiyle yıkanır. Perma yapılmış olan gün şampuan kullanılmaz. 

Perma yaparken hazırlık olarak saçlar ıslatılır ve yanlar, alından enseye kadar olan kısımdan ayrılır. Üstten başayarak ince tutamlar alınır ve tutamların uçlarına önce perma kağıdı sarılır, sonra da ince tutam halindeki saç bigudi ile sarılır. Saçların uçlarına perma kağıdı sarılmasının nedeni uçların kırılmasını önlemektir. Orta kısım enseye kadar sarıldıktan sonra yanlar da benzer biçimde üstten başlamak suretiyle sarılır. Tüm saç sarıldıktan sonra ilk bölümde uygulanacak ve saçların kıvırcıklaşmasını sağlayan perma ilacı bütün bigudilerin üstünde gezdirilerek saça yedirilir. Saç bir poşet ile sarılır ve takriben yarım saat beklenir. Yarım saat sonra ensedeki ve en alttaki bigudi açılıp saçın dalgasına bakılır. İstenen dalga oluştuysa yıkamaya geçilir, henüz dalga yeteri kadar tutmadıysa onbeş dakika kadar daha beklenebilir. 

 

Perma yaparken perma kağıdı, perma bigudileri ve iki değişik perma ilacı kullanılmaktadır. Saçlarınızın dalgasının ne kadar sık ve kıvırcık olmasını istiyor iseniz o kadar ince bigudiler seçmelisiniz. Hafif dalgalı bir perma yapmak için kalın bigudiler kullanılmaktadır 

Permalı saçınızı yıkadıktan sonra kalın dişli tarakla kendi durumunda kurumaya bırakabilir veyahut saç kurutma makinesine takılan perma başlığı veya vigo adıyla anılan aletle saçınızı kurutabilirsiniz. İlk günden sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz ama permalı saçlarda muhakkak saç kremi de kullanılmalıdır. İnce ve sık dişli tarakları kullanmamalısınız. Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç köpüğü veya argan yağı sürerseniz dalgalar çok çok güzel görünecektir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kıvırcık saçlar için bakım önerileri adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?