Saç kremi neden diplere sürülmez?

Saç kremleriyle ilgili bilinmesi gerekli olan diğer bir ayrıntı da durulanan ve durulanmayan, yani her iki türün de kullanım şeklinin...

 

Uzun ve özel olarak kıvırcık saçlıların imdadına yetişen saç kremleri, ıslakken saçın daha kolay taranmasını sağladığı gibi bir yandan da yumuşaklık kazandırır. Fakat saç kremi kullanmada en çok yapılmış olan hata, sadece saç uçlarına sürmek yerine diplere de uygulanmasıdır. Genellikle de şampuan yerine saç kremi kullanmak başlı başına bir hatadır. Çünkü şampuan, saçtaki kiri arındırır ve saçın nem tabakasını süpürür. Oysa saç kremi arındırıcı bir etkiye sahip değildir. Sadece yumuşatır, o neden ile de şampuandan sonra kullanılması gerekmektedir.

Saç kremleriyle ilgili bilinmesi gerekli olan diğer bir ayrıntı da durulanan ve durulanmayan, yani her iki türün de kullanım şeklinin benzer olduğudur. Aralarındaki tek fark, uygulandığı zaman dilimidir. Durulanan saç kremlerini banyoda kullanmak gerekirken durulanmayan saç kremleri banyodan sonra nemli saça uygulanmaktadır. Her ikisinin kullanımında da fındık büyüklüğündeki saç kremi önce avuç içine alınıp dağıtılır, sonra uçlardan başlamak suretiyle yukarı doğru sürülür. Biraz bekleyince durulamak en iyisidir.

Saç kreminin doğru kullanılması da sadece saç uçlarına sürülerek mümkün olur. Diplere sürülen saç kremi, saçın yapısını değiştireceği gibi köklerin yumuşamasına ve bir zaman sonra da saçların hızlı bir şekilde dökülmesine yol açar. Bu neden ile saç kremleri, uçlara ve boylara uygulanmalıdır.

 

Bir de saç kreminin saçı yağlandırma riski vardır. Bu nedenden dolayı seyrek ve ince telli saçlara sahip olanlar krem kullanmaktan çoğunlukla kaçınır. Bu da yanlıştır. Çünkü saç kremini hiç kullanmamak, saçın nem dengesini sağlamamak anlamına gelir.

Zarar verebilir

Saç kremlerinin içerisinde çok fazla yabancı madde bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı saçlara zarar verme olasılıkları da yüksektir. Yıpranmış bir saçın kendine gelmesi için ilk başta sabırlı olmalısınız. Çünkü bunu için minimum iki seneye ihtiyacınız olabilir. Sürekli yapılmış olan yanlışlardan biri de saçı yumuşatayım derken yıpratmaktır. Bu neden ile tercih ettiğiniz saç kreminin içeriğine iyi bakmalı, bitkisel ve kaliteli ürünler tercih etmelisiniz. Bu noktada da şu uyarı faydalı olabilecektir: Bitkisel içerikli saç kremleri zarar vermediği için çokça kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü içeriği ne olursa olsun saç kremlerinin kullanım sıklığı ve biçimi aynıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bacak nasıl pürüzsüz olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?