Parke rengi nasıl seçilir?

Ev dekorasyonlarında önemli unsurlardan biri parkedir. Parke dekorasyonlarda gizli güzellik diye adlandırılır. Parke tercihinde gerek...

 

Ev dekorasyonlarında önemli unsurlardan biri parkedir. Parke dekorasyonlarda gizli güzellik diye adlandırılır. Parke tercihinde gerek mobilya, gerek kapı rengi, gerekse duvarlarla olan uyumu önemsenir. Parke renklerine göre nasıl uyum yakalayabilirsiniz? İşte size bir kaç öneri:

Açık kahverengi parkeye mobilya olarak koyu kahve tonları yakışacaktır. Masa ve sandalyelerin de koyu kahve tonlarında olmasına dikkat etmelisiniz. Kapı rengini ise açık tonlarda tercih edebilirsiniz. Beyaz renk kapı, açık kahverengi parkeyle hayli uyumlu olur. Duvar boyası olarak krem rengi tonlarını tercih edebilirsiniz. 

Beyaz renk parke kullanılmak isteniyorsa mobilyaların açık tonlarda olmasına dikkatli olunması gerekir. Beyaz parke salonu olduğundan daha geniş gösterecektir. Son zamanda dekorasyonlarda beyaz parkeler hayli çok tercih edilmektedir. Beyaz parkeye pudra pembesi mobilyalar, camdan bir vitrin, krem rengi yemek masası, krem rengi ahşap sandalyeler hayli uyumlu olur. Duvarlar da açık renklerde tercih edilebilir. Kapılar da parkenizle uyumlu tonlarda olmalıdır. Beyaz parke salonu daha geniş gösterecektir ama kiri diğer parkelere göre daha fazla gösterdiği için daha çok temizlik yapmanıza neden olabilir.

Koyu kahverengi parke odayı olduğundan daha küçük gösterecektir. Ama çoğu evin parke rengi koyu kahvedir. Koyu kahverengi parkeye koyu tonlarda mobilya yakışır, kapının da koyu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Duvar boyasında ise beyaz ya da krem rengi kullanılabilir. Beyaz parkelere göre tozları daha iyi gizler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Isıtıcı nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?