Salon kapısı nasıl seçilir?

Salon kapılarının tercihinde camlı tercihlerin yapılmış olması daha aydınlık ve şık bir görünümü sağlayacaktır. Eğer dekorasyonda ayn...

 

Salonlar evin en büyük ve gösterişli kısımları olarak gerek dekorasyonu gerek içinde sağlanan özen ve düzeni gereği hayli şık mekânlardır. Dekorasyonda uygulanabilecek bazı teknikler ile daha kullanılabilir ve daha şık bir salon yaratılabileceği değişik aksesuar kullanımları ile de istenen hareket kazanılabilecektir. Buradaki dekoratif tekniklerden biri de salon kapılarıdır. Her ne kadar genel mobilyaların görünümü ve yerleşimi, duvar renkleri, kullanılan aksesuarlar derken pek çok araç ve mobilyalar dekorasyonda önemli bulunan bir etken oluştursa da kapıların da buradaki önemi yadsınamaz.

Salon kapılarının tercihinde camlı tercihlerin yapılmış olması daha aydınlık ve şık bir görünümü sağlayacaktır. Eğer dekorasyonda aynalı ya da camlı dekoratif mobilyalar ağırlıklı kullanıldıysa kapıda da bunu sürdürmek uyumlu görünüm açısından ideal olabilecektir.

Fotoğraf: Urbane Apartments

Salon kapılarının tercihinde dikkatli olunması gerekli olan ilk nokta genel dekorasyona uyum sağlaması gerektiğidir. Siyah ve beyaz gibi kontrast renklerden oluşan dekorasyonlarda beyaz renkte kapıların kullanılması önerilmektedir. Buradaki beyaz illa parlak ve açık renkte değil kırık beyaz tonlarında da olabilir. Beyazla oluşturulan her çeşit kontrast renklerin hakim olduğu dekorasyonlarda yani kırmızı-beyaz, lacivert-beyaz gibi zıt renklerin kullanılmış olduğu mekanlarda kapı renginin açık beyaz olması önerilmektedir. Ama dekorasyon daha fazla kahve tonlarında ahşap desenlerle süslüyse kapıda da yine kahvenin hakim renk olduğu ahşap malzemeden yapılar tercih edilmelidir.

 

Salonların alan olarak geniş olması halinde çift kapalı geniş kapıların kullanılması önerilmektedir. Hem şık aynı zamanda uyumlu duracaktır. Parke renkleriyle de kapının renk uyumu tutturulmaya çalışılması önemlidir. Eğer ki koyu renkte bir parke kullanıldıysa yine benzer tonlarda koyu kahve bir kapı tercih edilirken, beyaz parkeler için açık tonlarda beyaz kapıların kullanımı önerilmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Rutubetli duvar nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?