Lpg enjektörü nasıl temizlenir?

Hepsinden önce bu işlemlerin bir uzman tarafından yapılmış olması tavsiye edildiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar vardır. Kendi b...

 

Araçlarınızda bulunan LPG enjektörünü belli aralıklar ile temizlemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu biçimde daha sağlıklı araca sahip olabilirsiniz. Peki ama bu temizlik nasıl yapılmalı? İşte cevabı…

Hepsinden önce bu işlemlerin bir uzman tarafından yapılmış olması tavsiye edildiğini bir kez daha hatırlatmakta yarar vardır. Kendi başınıza yapacağınız temizliklere sorumluluk size ait olup, yapılacak hataların nihayetinde enjektörü bütünüyle değiştirmek zorunda kalabileceğinizi hatırlatırız. Temizlik işlemi şu biçimde gerçekleşir;

Valflerin hepsinin temizlenmesi sonrasında ise enjektör memelerinin temizliğine geçilir. Temizleme işlemi yine benzin yahut temizleme sıvıları ile fırça ve sprey kullanılarak yapılmaktadır.

Bobinlerin plastik tarafına bir temizleyici madde yada benzin uygulaması yapılmaz.

Ana parçanın giriş ve çıkış noktasındaki parçalarda temizlenerek kenara koyulur.

Valflerin temizliği sonrasında ana parçanın giriş ve çıkış noktasındaki parçalar sökülür ve ana parça temizliği yine benzin veyahut temizleme sıvıları ile fırça ve sprey vasıtasıyla yapılmaktadır. Dış yüzey güzelce fırçalanarak bütün tortular temizlenir.

Bu işlem devamında bobinlerin üstünde bulunana metal parçalara ayrılarak fırça yardımı ile temizleyici madde uygulanarak temizlenir.

LPG enjektörünün sökümü sonrasında parçalarını sökmeye başlayabilirsiniz. Her şeyden önce enjektör memeleri sökülür. Bu işlem için münasip olan bir açık ağız anahtarı kullanabilirsiniz. Toplamda 4 adet enjektör memesi vardır. Tamamını dikkatli sökün.

 

Enjektör memelerinin sökülmesi sonrasında bobinlerin sökülmesi işlemine geçilir. Bobinler sökülürken hepsinden önce kafadaki segmanlar bir tornavida vasıtasıyla çıkartılır. Ardında bobinler teker teker sökülerek kenara alınır.

Temizlik işlemi sonrasında bütün parçalar tam olarak kurulanarak montaj işlemine geçilir.

Montaj işlemi boyunca aşırı sıkmadan kaynaklanacak çatlamalar veyahut diş atlama gibi problemlerle karşılaşmamak için montajın büyük bir özenle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Valfler iki kısımdan oluşur.Temizlik esnasında iç kısım dış hazneden ayrılarak temizlenir. Dış hazne temizlendiği sırada içine temizleyici madde bir sprey vasıtasıyla sıkılarak temizleme işlemi yapılmaktadır. İç hazne ise bir fırça yardımıyla temizleyici maddenin yüzeye uygulanması ile temizlenir.

Sökme işlemi bitmesi sonrasında temizlik işlemine geçilir. Temizlik işlemi için benzin yahut özel temizleyiciler kullanılabilmektedir.

Bobinlerinde sökülmesi sonrasında sıra valflere gelir. Valflerin üstündeki alyan adı verilen ayar noktaları ile mutlaka oynanılmaz. Dilberinde bulunana anhatar bölümünden yine uygun açık ağız anahtarla bütün valfler olduğu yerden sökülür.

Her şeyden önce LPG enjektörünü aracınızdan sökün. Sökerken parçalara zarar vermemeye özenli olun. Aracınızdan ayırdığınız LPG enjektörünü bir masa üstüne alın.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Motosiklet aküsü nasıl değiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?