Kış sporları nelerdir?

Kış denince akla ilk gelen spordur kuşkusuz. Kar veya buz üstünde ilerleme halinde yapılmaktadır. Ayaklara takılan ince, uzun ve ön u...

 

Spor, kimileri için terk edilemeyecek bir tutkudur ve yazı - kışı, soğuğu - sıcağı hiç önemsemez. Şartlar ne olursa olsun tutkunu olduğu sporla buluşur. Sporun yazı kışı olmaz dedik ama taşıdıkları karakteristik özelliklerden ötürü sporları da yaz sporları ve kış sporları diye sınıflara ayırmak mümkün. 

Kayak

Kış denince akla ilk gelen spordur kuşkusuz. Kar veya buz üstünde ilerleme halinde yapılmaktadır. Ayaklara takılan ince, uzun ve ön uçları kıvrık, tahtaya benzer alet takılarak uygulanmaktadır. Kayak sporu için ihtiyaç duyulan malzemeler eldiven, kask, dizlik, kalın kıyafetler, gözlük ve tabi ki kayaktır. Kar bisikleti, kızak, snowboard, telemark, monoski gibi başlıca kayak teknikleridir.

Buz Hokeyi

Basit bir ifade ile bu oyun 6 kişilik iki takımın buzla kaplı bir sahada ellerindeki sopalarla vurarak topu kaleye gönderme çabalarıdır. Daha fazla Kanada, Rusya, İsveç ve Amerika'da oynanan bir oyundur. Futbolu sevenlerin hoşlanacağı bir spordur. Daha fazla erkekler tarafından tercih edilir.

Dağcılık

Bu sporun tarihi de tutkunları da hayli köklüdür. Kişinin doğasında var olan merak tutkusu yaş sınırı tanımaksızın insanları keşfetmeye, doğaya ve özelliğimiz gereği yükseklere yöneltmiştir. Dağcılık hasebiyle çoğu insan kendini bulduğunu, kişiliğini yansıtabildiğini söyler. Dağcılık sporu hem eğlencelibir o kadar da tehlikeli bir spordur. Sporcu gereken teorik bilgiye kesinlikle sahip olmalıdır. Buna ek olarak tecrübeye de ihtiyacı vardır. Benzer zamanda fizik olarak güçlü olmalı, doğanın çetin şartlerına karşı dayanıklılık gösterebilmelidir.

 

Skibob

Bu spor çok bilinmemekle birlikte tutkunlarının sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bir anlamda bisiklet ile kayağın özelliklerinin birleşmiş halidir. Tasarım olarak bisiklete benzer lakin tekerleklerinin yerinde kayaklar vardır. Bu spora hakim olabilmek, kayak yapabilmeyle doğru orantılıdır. Diğer bir ifade ile skiboba başlamaya niyetliyseniz bir kayak geçmişinizin olması şarttır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Masa tenisi nasıl oynanır? kuralları nelerdir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?