İstanbul'da nerelerde alışveriş yapılır?

Feriköy Antika Pazarı: Diğer bir antika eşya ve ikinci el mekanı ise Feriköy'de her pazar günü kurulan antika pazarıdır. Vinta...

 

Tarihi ve kültürel mirasıyla dünyadaki en eski şehirlerden biri olan İstanbul, tarih boyunca çokca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kozmopolit yapısı ve çeşitliliğiyle İstanbul, yüzyıllardır ticaretin de çok önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çok tüccarın yolu asırlar boyunca bu şehirden geçmiştir. O neden ile şehirde çokca tarihi ve önemli alışveriş merkezleri bulunur.

Feriköy Antika Pazarı: Diğer bir antika eşya ve ikinci el mekanı ise Feriköy'de her pazar günü kurulan antika pazarıdır. Vintage kıyafetlerden, gözlüklere, plaklardan filmlere, müzik aletlerinden fotoğraf makinelerine, minyaür tablolardan kitaplara, dürbünlerden daktilolara kadar ikinci el olarak akla gelebilecek her tarzda ürün bu pazarda bulunabiliyor. Alışveriş keyfine pandomim gösterileri, müzik dinletileri ve söyleşilerin de bazen eşlik ettiği bu pazar, antika severlerin kaçırmaması gerekli olan adreslerin başında yer alıyor.

Kapalıçarşı: Şehrin en ehemmiyetli alışveri noktası şüphesiz dünyanın en büyük çarşısı olan ve Beyazıt semtinde bulunan Kapalıçarşıdır. Her sene takriben 91 milyon turisti ağırlayan bu tarihi alışveriş merkezi, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanıdır. Yüzyıllardır çok değişime uğrayan çarşı İstanbul' un benzersiz yerlerinden biri olup tarihe meydan okur. Envaiçeşit değerli kumaş, halı, mücevherat, antika eşya, giyim, silah ve hediyelik eşya bulunabilen Kapalıçarşı'da çokca el işi imalatı yapan irili ufaklı dükkan da bulunmaktadır. Türk sanatının en güzel örneklerine rastlanabilen halı ve kilimleri ile el işi altın ve gümüşleri Kapalıçarşı'da bulunabilen en bilinen ürünlerin başında gelir.

 

Mısır Çarşısı: Eminünü'nde yer bulan Mısır Çarşısı İstanbul'un en eski tarihi çarşılarından biridir. Aktarlarıyla popüler olan bu çarşıda envaiçeşit bitkisel ve doğal ilaç, baharat, bitki kök ve tohumları ile kuruyemiş ve şarküteri ürünleri satılmaktadır. Turistlerin uğrak mekanı olan bu çarşıda benzer zamanda yerel lezzetler tadılabilir ve Osmanlı mutfak kültürüne ait eşyalar da satın alınır.

Çukurcuma Antikacılar: Tarihi binaları ve eskinin izini taşıyan dükkanlarıyla Çukurcuma antika ve eski eşya sevenler için açıkça bir cennet. Eskiye ait her çeşit eşya, mobilya ve türlü objeler bulunabilen semtte benzer zamanda çok vintage mağazası da ikinci el ve vintage meraklılarını açıkça kendine çağırıyor. Alışveriş yapmaktan yorulanlar ise semtin çehresine son dönemlerde bohem bir hava katan salaş kafelerinde soluklanabilir ve yorgunluk kahvelerini yudumlayabilirler.

Bomonti Organik Pazarı: Organik beslenme bilinci her geçen gün artarken bu ürünlere ulaşılabilen mekan sayısı hala kısıtlı kalmakta. Bomonti' de kurulan organik pazar ise bu problemi ortadan kaldırarak insanlara almak istedikleri çokca ürünü organik sertifikalı biçimde sunuyor. Hedef olarak her insanın mevsimsel, sağlıklı ve bütünüyle doğal olarak beslenmesine yönelik kurulan bu pazarda her çeşit kahvaltılık, meyve - sebze, süt ürünleri, çikolata ve bisküvi gibi şekerlemeler bulunabilmekte. Bu ekolojik pazar, organik yaşamın yalnızca beslenmeden ibaret değil benzer zamanda bir felsefe olarak yayılmasına da öncülük ediyor. 

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Vize neden reddedilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?