Chillout müzik nedir?

Chillout müziğin yakından ilgili olduğu birkaç tarz vardır ki bunları ambient, trip hop, nu jazz ve ambient house olarak isimlendireb...

 

Müzik, birçoğumuzun hayatının vazgeçilmeyen bir unsuru; tek başlarına yalnızca birer sesten ibaret olan notaların biri birileri ile bütünleşip ruh halimizi birebir etkileyen sanat eserlerine dönüşmesi ise gerçek bir mucize. Müzik başlı başına sihirli bir olgu ve yüzlerce değişik kategoride incelenebilme yetisine sahip. Geniş kitlelerce sevilen ve dışarıda gezerken yahut evimizde oturur iken illa ki haşır neşir olduğumuz bir çeşidi var ki, müzik literatüründe "Chillout" adıyla anılıyor.

Chillout müziğin yakından ilgili olduğu birkaç tarz vardır ki bunları ambient, trip hop, nu jazz ve ambient house olarak isimlendirebiliriz. Esasen genellikle Chillout, düşük tempolu çok elektronik müzik türüyle yakından akrabadır. Chillout'ta kullanılan başlıca entrümanlar synthesizer (kaba tabirle bir çeşit elektrikli piyano), drum machine (bir tür elektrikli bateri), rhodes piyano, gitar, saksafon ve flüttür. Bahsettiğimiz bu müzik aletlerinin güzel birleşiminden meydana gelen o yavaş tempolu müzik tüm gerginliğinizi alacak ve zihninizi boşaltmanıza yardım eden olabilecektir.

Chillout icra edenlerden bahsedersek eğer, akla gelen ilk isim Café del Mar olabilecektir. Café del Mar esasen bir kayıt şirketi ve ismi 1980'lerde İbiza, San Antonio'da açılan bir bardan ileri geliyor. Dünyada geniş kitlelerce sevilmiş çokca Chillout derlemesi bulunan Café del Mar, bu derlemeleri hazırlarken Pat Metheny, A.R. Rahman, Moby, Jean Michel Jarre, Chicane, Underworld ve Thomas Newman gibi çok ünlü isim ve grupla da çalışmıştır.

 

Kafede, yemekte, televizyon izlerken veyahut alışveriş yaparken; kısaca hayatımıza esasen fazlasıyla entregre olmuş bu türe azıcık daha yakından bakmak belki de bizlere yeni şeyler katacaktır yahut en azından ortama yaydığı o huzur vesilesiyle bir nebze de olsa gergin sinirlerimizi gevşetebilmemize yardım eden olabilecektir.

Esasen Chillout tarzı müzik, hayatımızın çok içerisinde. İsim olarak kimilerimize uzak gelse de her gün çoğu yerde maruz kaldığımız bir tarz. Pazar sabahları güzel yere kahvaltıya gittiğimizde, katıldığımız iş yemeklerinde, alışveriş merkezlerindeki nezih mağazalarda ve kokteyllerde kulağımıza çalınan o rahatlatıcı ve dingin müziğin ta kendisidir Chillout müzik.

Peki, nedir Chillout müzik; biraz tanımından ve tarihinden bahsedelim. Esasen bahsettiğimiz Chillout müzik, bir elektronik müzik türüdür. Adını, İngiliz sokak jargonunda rahatlamak anlamına gelen "Chill" sözcüğünden alır. Chillout müzik 90'ların başı ve ortalarında, gece kulüplerindeki dansçıların dans pistinde çalan daha vurgulu ve hızlı tempolu müziklerden sonra rahatlayabilmesi için "chill odası" adı verilen yerlerde çalınmaya başladığı zaman hayat bulmuştur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tambur nasıl çalınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?