Dudak kremi nasıl sürülür?

Dudak kremi seçerken ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal maddeler dudak sağlığı için tehlikelidir. Doğal i...

 

Naneli, ballı, karpuzlu, elmalı, portakallı gibi çok değişik aroması bulunan dudak kremleri, dudaklara bakımlı ve güzel görünüm sağlamasının peşi sıra dudak sağlığına da yararları bulunan kozmetik ürünleridir. Hassaten dudakların kuruduğu ve çatladığı soğuk havalarda dudakları nemlendirmek ve negatif hava koşullarına karşı koruma sağlamak için sürekli kullanılmaktadır.

Nasıl Sürülür?

Kremin yüzeyinin temiz olmasına özen gösterilmelidir. Bir peçete ile dudak kreminin yüzeyi temizlenebilir.

Hastalıkların bulaşma riskini önlemek için diğer bütün makyaj malzemeleri gibi dudak kremleri de kişiye özel olmalı, başkalarıyla paylaşılmamalıdır.

Ruj ile beraber kullanılan kremler şeffaf renkli olmalıdır. Bir alternatif olarak hafif ve doğal renkli dudak kremleri de ruj olarak kullanılabilmektedir.

Rüzgar, soğuk hava gibi negatif hava koşullarına karşı devamlı koruma sağlanması için sürülen dudak kreminin çokça tekrarlanması ve dudakların nemlendirilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı kişinin dudak kremini yanında taşıması önerilmektedir.

Bozulmayı engellemek ve daha uzun zaman kullanabilmek için dudak kremlerinin güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Dudak kremi dudakları tahriş etmeyecek halde, yumuşakça masaj yaparak uygulanmaktadır.

Rujun daha güzel görünmesi ve kalıcı olması için, krem sürdükten hemen sonra ruj sürülmemesi gerekmektedir. Rujun dağılmaması için krem uygulandıktan sonra 10-15 dakika beklenilmelidir.

 

Dudaklar ince bir deriden oluştuğundan hayli hassastırlar ve hemen çatlayabilirler. Çatlamayla beraber dudakta oluşan ölü hücreler kötü görünüme neden olabilir. Dudak kremi uygulanmadan önce temiz diş fırçası fazla baskı yapmadan, nazik bir şekilde dudaklara sürülerek bu ölü deri temizlenmelidir.

Dudak kremi seçerken ürünlerin doğal içerikli olmasına dikkat edilmelidir. Kimyasal maddeler dudak sağlığı için tehlikelidir. Doğal içerikli olması şartıyla değişik koku ve tatlarda dilenen ürün seçilebilir. Bazı ürünlerin keskin bir tadı yahut kokusu olabilir. Örneğin, yoğun mentol içeren dudak kremleri dudaklarda karıncalanma hissi bırakabilir. Bu histen hoşlanmayanlar diğer aromaları tercih edebilirler.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Çayın cilde faydaları nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?