Payetli elbiseyle nasıl ayakkabı giyilir?

Aktif ve pasif alanlara dikkat edilmesi gerekir. Canlı renklerde çoğu zaman bir alanın daha dingin olması gözü yormaması için hayli i...

 

Moda tarihinin başından başlayarak payetli elbiseler önemli kabul edilen bir yere sahiptir. Bu elbiseler özel gecelerin tercih edilen parçaları olmuştur. Bu günlerde artık gündüzleri de bu tür kıyafetleri kullanmak hayli modadır. Gece için düşünüldüğü zaman tek parçadan oluşan bir payetli elbise dikkatli kullanıldığı zaman hayat kurtarıcı formdadır.

Aktif ve pasif alanlara dikkat edilmesi gerekir. Canlı renklerde çoğu zaman bir alanın daha dingin olması gözü yormaması için hayli iyi olabilecektir. Canlı renk ayakkabıyla kombinlenen elbisenin az daha toprak tonlarında ya da pudra tonlarında, işin özünde çok da baskın olmayan tonlar seçilirse gözü yormayacağından daha güzel gözükecektir.

Daha farklı görüntü elde etmek ister iseniz topuklarında payetler olan ayakkabılara göz atabilirsiniz. Lakin tokalı ayakkabılardan muhakkak uzak durmalısınız. Kıyafetin rengine göre ayakkabı türü tarzımızla ve vermek istediğimiz mesajla alakalıdır. Kombinlerimizi bu mesaja göre ayarlamalıyız.

Payetli giysiler daha mat ayakkabılar ile kombin edilirse naturelize olarak daha dengeli görüntü yaratacaktır. Böylece giysimizdeki efekt ile ayakkabımız daha sakin olarak diğer kombinlere göre güzel bi görüntü oluşturacaktır.

Payetli elbiselerde dikkatli olunması gerekli olan diğer bir nokta ise dekolte sayısıdır. Payetli bir elbise tercih ettiyseniz bu sayı sürekli bir olmalıdır. Dekolte sayısının çok olması sizi şık göstermek yerine daha basit gösterecektir.

 

Fazla kilolara sahipseniz bu elbiselerle korse kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü payetli elbisenin her yüzünden ışık yansıyacağından sizi olduğunuzdan daha kalın gösterebilir.

Apartman topuk ayakkabı, dolgu topuk ayakkabı gibi bir sürü tür ayakkabı bu elbiselerle kombinlenebilir. Fakat payetli elbiselere en fazla yakışan lita topuk ayakkabıdır. Lita topuk ayakkabıların kendi içerisinde çok çeşitleri mevcuttur. Ucu açık veyahut ucu kapalı olanları da tercih edebilirsiniz. Bu tasarımları payetli elbiselerinizle kolay bir şekilde kombinleyebilirsiniz.

Ayakkabı modelini seçerken tarzımız ve ayakkabının işlevselliği ön plandadır. Ayakkabının içinde ayaklarınız rahat olmalıdır. Ayakkabı tercihinde çok önemli kural ışıltıdan kaçınmaktır. Çünkü tercih ettiğiniz elbise yeteri miktarda ışıltılıdır. Baştan aşağıya benzer renkte olmamak bu konudaki püf noktalar arasındadır. Fakat düz renkli siyah elbisenizin altına siyah ayakkabı tercih edebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kotun üstüne nasıl gömlek giyilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?