Diş teli nasıl temizlenir?

Belirttiğimiz gibi diş teli takıldıktan sonra diş temizliği büyük önem kazanır. O nedenden dolayı ortodonti uzmanınızdan tedavi sonra...

 

Son zamanlarda yeterince fazla kişi tarafından tercih edilmeye başlanan diş teli tedavisi esnasında hastanın davranışları ve hareketleri hayli önemlidir. Çünkü ağızda diş teli bulunurken besinler diş teli arasına sıkışarak dişlerin çok çok çabuk ve kolay biçimde çürümesine neden olabilir. O nedenden dolayı ortodonti uzmanları diş teli tedavisi esnasında diş temizliğine büyük önem gösterilmesi gerektiğini belirtirler ve diş teli tedavisinin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmede bulunurlar.

Belirttiğimiz gibi diş teli takıldıktan sonra diş temizliği büyük önem kazanır. O nedenden dolayı ortodonti uzmanınızdan tedavi sonra diş telinin nasıl temizleneceği konusunda bilgi almalısınız. Tersi durumunda diş teli nedeniyle toplanacak besinler dişlerinizin çok kısa zamanda çürümesine neden olabilir.

Diş teli tedavisi uyguladığınız müddetçe dişlerinizi fırçalayacağınız diş fırçasının daha küçük çaplı bir diş fırçası olmasına . Bu vesileyle diş fırçası aralıklara girerek sıkışmış besinlerin çıkmasına yardım eder. Diş teli tedavisi boyunca dişlerinizi yemek sonrası aşağı yukarı ve dairesel hareketler ile fırçalamalısınız. Ağızda bulunan diş teli nedeniyle bazı noktalara ulaşamadığınızı düşünerek gün içerisinde asgari iki kez çalkalama suyu ile ağzınızı çalkalamalısınız. Ağzınızda bulunan braketlerin temizliğini ek olarak yapabilmek için braket temizleme fırçası alarak gün içinde minimum bir kere braketleri temizlemelisiniz. Bunun yanı sıra belli aralıklar ile diş temizleme ipi ile temizlik yapmalısınız. Diş ipini kullanırken ana telin altından detaylı bir temizlik yapmalısınız.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Şelale örgüsü nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?