Bowling topu nasıl temizlenir?

Bowling topunuzu düzenli temizlemek ve güzelce parlatmak için sıvı yahut jel, top parlatıcıları olarak da bilinen alkol bazlı top tem...

 

Bütün spor malzemeleri gibi, en iyi verim için bowling topu da temiz tutulmalıdır. Bowlingde kazandığınız puanı çok şey etkileyebilir; topunuzu temiz tutmak bu negatif etkenlerden birini ortadan kaldıracaktır. Bowling topları, uzun oyundan sonra evde kolay bir şekilde temizlenebilmektedir.

Top Temizleyicileri

Bowling topunuzu düzenli temizlemek ve güzelce parlatmak için sıvı yahut jel, top parlatıcıları olarak da bilinen alkol bazlı top temizleyicilerini kullanın. İnatçı lekeleri temizlemek için top temizleyicileri kir sökücü veyahut yüzey aktif maddelerle katıştırın. Yüzey aktif maddeler, kiri topun dış yüzündeki mikroskobik gözeneklerden söker. Çıkan kiri temizlemek için topu alkollü bir bezle silin. En çok bowling oynuyorsanız, temizleyicilerle beraber kullanmak için top-döndürme makinası da alabilirsiniz. Top makinede dönerken temizleyicileri kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Alkol

Bir bowling topunun performansı ve tepkisi topun üstüne biriken yağ ve bir kaç sürtünmeyle bütünüyle düşebilmektedir. Atış alanındaki cilaysa yine topun yüzeyinde istenmeyen bir katman oluşturabilmektedir. Bowling topunun delikli yüzeyini kir, yağ ve iz kalıntılarını çıkarması için alkolle temizleyin. Topu alkole batırdığınız bir havlu yahut mikro fiber bez yardımı ile sert bir biçimde, oyununuz biter bitmez silin. Bowling topunu bütünüyle alkole batırarak bekletmeyin.

 

Yasaklar

Bulaşık deterjanı yahut sabunları, yabancı maddeleri bowling topunun üstünden çıkarmada etkili olmaktadır. Topu onbeş dakika bulaşık deterjanına ıslatın ve sonra yumuşak fırçayla fırçalayın. Bowling topunu yamultmaması için hiçbir sıvı içerisinde 20 dakikadan fazla bekletmeyin. Üretan topları hiçbir zaman aseton ya da MEK olarak bilinen metil etil keton gibi kimyevi çözünürlerle temizlemeyin. Bilhassa bowling topları için üretilmemiş olan, aşındırıcı yahut kazıyıcı temizleyicilerden kaçının.

Bowling Oynarken

Oyun sırasında alacağınız birkaç önlemle topunuzu temiz tutabilirsiniz. Topunuzun parmak deliklerini kir ve yağdan arındırmak için temizleyin. Ellerinizin kirlenmemesi için bir havlu kullanın ve yağlı veyahut nemli parmaklarınızla deliklere dokunmayın. Atış alanından topa bulaşan yağ ve cilayı bir mikro fiber bez ve biraz alkol kullanılarak temizleyin. Top döndürme sisteminden ya da atış alanının sonundaki pin çukurundan topa bulaşan lastik lekelerini bir havlu ve temizleyici kullanılarak ovarak çıkarın.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kayak nasıl öğrenilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?