Batarya nasıl değiştirilir?

Ankastre bataryalar değiştirilirken ise her şeyden önce duvardaki ara musluklara bağlı olan esnek hortumlar sökülmeli ve sonrasında b...

 

Soğuk ve sıcak suyu miktarının ayarlanabildiği bataryalar, çoğu zaman mutfak ve banyolarda kullanılırlar. Bu bataryalar kullanıma bağlı olarak zaman geçtikçe bozulabilirler. Bataryalarda meydana gelen sızdırma sorunları genelde düşük maliyetlerle ve kolayca tamir edilebilmektedir. Fakat bazı hallerde bataryada meydana gelen fiziki deformasyonlar, bataryanın değişmesini gerektirebilir. Bataryanın değiştirilmesi uzmanlık gerektirmez ve biraz el becerisi ile rahatça halledilebilir.

Batarya Nasıl Değiştirilir?

Ankastre bataryalar değiştirilirken ise her şeyden önce duvardaki ara musluklara bağlı olan esnek hortumlar sökülmeli ve sonrasında bataryanın alt bölümünde bulunan somunlar elle yahut anahtar veyahut pense ile gevşetildikten sonra yerinden sökülmelidir. Somunlar yerinden çıkartıldıktan sonra da batarya üst kısımdan çekilerek yerinden çıkartılmalıdır. Yeni bataryaya her şeyden önce esnek hortumlar ve sabitleme vidaları takılmalıdır. Devamındaysa yuvarlak ara conta bataryanın alt bölümünden geçirilmeli ve batarya yerine koyulmalıdır. Tezgahın alt bölümünden ise önce alt conta sonra da metal baskı rondelası vidalardan geçirilerek takılmalı, son olarak da somunlar vidalara takılmalıdır. Vidalara takılan somunlar elle sıkılarak batarya yerine sabitlenmelidir. Son olarak da ara musluklar üstlerinde bulunan artıklardan temizlenince teflon bantla sarılmalı ve esnek hortumlar, sıcak ve soguk su girişlerine dikkati açık olunarak ara musluklara takılmalıdır. Bu işlem bitince vanalar açılarak batarya test edilmelidir.

 

Bataryalar duvar tipi ve ankastre olmak üzere iki çeşittir. Duvar tipi bataryaların değiştirilmesi ankastre modellere göre daha kolaydır. Lakin her iki batarya çeşidinin değiştirilmesinden önce su bağlantısı vanadan kesilmesi ve bataryalar açılarak içlerinde kalan su boşaltılmalıdır.

Duvar tipi bataryanın değiştirilmesi için önce bataryanın rekorları gevşetilerek sökülmelidir. Bu iş için İngiliz anahtarı gereklidir. Rekorlar söküldükten sonra batarya duvardan pratik bir şekilde sökülebilir. Batarya söküldükten sonra duvarda kalan batarya aynaları da çıkartılmalıdır. Bataryanın duvardaki borularla bağlantısını sağlayan nipeller kontrol edilerek, var ise içlerindeki pislikler ve tortular bir bez yardımı ile alınmalıdır. Nipellerin dış kısımlarında kendir veya teflon bant kalıntıları da tam olarak temizlenmeli ve bu kısımlara 20-25 cm uzunluğunda teflon bant sarılmalıdır. Teflon bantlar düzgün biçimde sarıldıktan sonra yeni batarya nipellere geçirilmeli ve rekorlar birer tur çevrilmelidir. Bir problem yoksa rekorlar fazla zorlanmadan İngiliz anahtarı ile sıkılmalıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Bulaşık makinesinde neler yıkanmaz? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?