Ayakkabı nasıl temizlenir?

Karbonat katılmış sıcak su da ayakkabı temizliğinde kullanılabilmektedir. Bu biçimde hazırlanan karışım, ayakkabı üstündeki lekelere ...

 

Giydiğimiz eşyalar içinde kirletici etkilere en fazla maruz kalanları kuşkusuz ayakkabılardır. Ayakkabılar bir çok faktöre bağlı olarak kısa bir zaman içinde kirlenirler. Sonbahar ve kış mevsimindeki aylarda kirlenme daha fazla çamurlanma halinde görülürken, ilkbahar ve yaz mevsimindeki aylarda ise ayakkabıların en yoğun kirlenme nedeni tozdur. Her ayakkabı, türüne uygun biçimde temizlenmelidir. Temizlikte ayakkabının yapıldığı malzemeye dikkat edilmemesi ayakkabının zarar görmesine neden olur ve ömrünü kısaltır. Şimdi, ayakkabı temizliğinin nasıl yapılmış olması gerektiğine bir göz atalım.

Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Karbonat katılmış sıcak su da ayakkabı temizliğinde kullanılabilmektedir. Bu biçimde hazırlanan karışım, ayakkabı üstündeki lekelere temiz bez ile uygulanmalıdır. Temizlik işlemi bitince ayakkabı yine temiz ve kuru bir bezle kurulanmalıdır. Karbonat ek olarak ayakkabılar içerisindeki kötü kokuların giderilmesi için de kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için ayakkabı içine 1-2 çay kaşığı karbonat dökülmeli ve ayakkabılar bu biçimde birkaç gün bekletilmelidir.

Ayakkabı temizliği için öncelikle kullanılacak yöntem ayakkabının kuru bir bez ile fazla bastırılmadan silinmesidir. Ayakkabılardaki kirler bu biçimde çıkmıyorsa bez ıslatılabilir. Lakin süet ve nubuk ayakkabılarda bu metod kullanılmamalıdır. Nemli bezle silindikten sonra kirler çıkmışsa ayakkabılar kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır. Ayakkabıların hızlı kuruması için sıcak bir ortama yahut ısıtıcı yanına bırakılması ayakkabılara zarar vermektedir, özel olarak deri ve rugan ayakkabılarda çatlamalara neden olur.

 

Spor ayakkabıların en kolay temizleme yöntemi çamaşır makinesinde yıkamadır. Ama bu yol uygulanmadan önce ayakkabının çamaşır makinesinde yıkamaya münasip olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu yol dışında spor ayakkabılar sabunlu suyla silinerek de temizlenebilir. Temizlik işleminde yumuşak diş fırçası kullanılır ise lekeler daha rahat çıkar.

Ayakkabı temizliğinden önce var ise ayakkabıların bağcıkları sökülmeli ve yıkanmalıdır. Sonrasında ayakkabının tozu alınmalıdır. Toz alma işlemi için ayakkabı türüne münasip yumuşak ir ayakkabı fırçası kullanılmalıdır. Ayakkabı fırçaları genel açıdan toz alma işleminde kullanılabilirken süet ve nubuk ayakkabıların tozunun alınması için özel kauçuk silgiler kullanılmaktadır.

Kumaş ve kanvas ayakkabılar da etiketleri kontrol edilerek çamaşır makinesinde yıkanabilirler. Fakat bu tarz ayakkabıların yıkama filesi ile veyahut eski bir yastık kılıfı içerisinde yıkanmaları yıpranmalarını önlemektedir. Bu ayakkabılar üstündeki lekeler ek olarak diş macunu sürülmüş bir bez ile de temizlenebilir. Bu yöntemde bezin ayakkabıya fazla bastırılmaması ve ayakkabının temizlik işlemi sonrası beyaz ve kuru bir bezle kurulanması gerekmektedir.

 

Rugan ayakkabılar nemli veyahut ıslak bezle silinerek kolayca temizlenebilir. Ayakkabı üstündeki su lekeleri ise limonla ovularak çıkartılabilir. Temizlenen rugan ayakkabıya vazelin uygulanırsa, bu ayakkabın çatlamasını önlemektedir.

Deri ayakkabılar temizlenmeden önce yumuşak ayakkabı fırçası ile silinmelidir. Bu biçimde tozlarından arındırılan ayakkabı sabunlu suyla silinir ve daha sonrasında nemli bezle tekrar silinir ve yumuşak bezle kurulandıktan sonra cilalanır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Dondurma lekesi nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?