Ateş nasıl ölçülür?

Bu yol ile kızılötesi teknolojisi ile çalışan ateş ölçer cihazlar kullanılarak çocuğun ateşinin kulaktan ölçülmesi en doğru sonucu ve...

 

Çocukların ve bebeklerinin ateşlerinin olup olmadığı hepsinden önce el yahut dudaklar ile alına dokunarak kontrol edilir. Fakat net bir sonuca ulaşmak için ateş ölçen araçlardan faydalanmak gerekmektedir. Bu araçlardan geçmiş devirlerde en fazla kullanılanı ve en doğru sonuç vereni cıvalı termometreler olmasına karşın, cıvanın zehirli bir madde olmasından ötürü 2000’li yılların başından başlayarak bu termometrelerin kullanımı dünya genelinde bırakılmaya başlanmıştır. Son yıllarda ise bebeklerin ve çocukların ateşlerinin ölçülmesinde şu şekillerde gerçekleşir;

Kulaktan Ateş Ölçülmesi

Bu yol ile kızılötesi teknolojisi ile çalışan ateş ölçer cihazlar kullanılarak çocuğun ateşinin kulaktan ölçülmesi en doğru sonucu vermektedir. Fakat bunu yapmak için kullanılan cihazın kulak zarını net olarak görmesi gerekmektedir. Bilhassa 1 yaşın altındaki bebeklerde kulak yolu dar olduğundan dolayı bu yöntemin uygulanması çok münasip değildir. Bunun peşi sıra kulakların kirli olduğu hallerde cihaz kulak zarını net olarak göremeyeceği için doğru sonuç veremez. Ek olarak çocukta orta kulak iltihabının olduğu hallerde ölçüm sonucu normalden daha çok çıkacaktır.

Alından Ateş Ölçülmesi

En doğru sonucu vermesi için ölçümün çocuğun sakin olduğu bir halde veya dinlenme halinde yapılmış olması gerekmektedir. Çocuğun ağlaması, uykuda olması, kalın giyinmiş olması gibi haller ateşin olduğundan yüksek çıkmasına neden olur. Bunun yanı sıra ölçüm yapılmış olan oda sıcaklığının fazla veya az olmaması gerekmektedir.

 

Vücutta ateşin normal değeri çocuğun yaşı, hareketliliği, cinsiyeti ve ölçüm saati gibi faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Buna karşın 38 °C’a kadar olan değerler normal; koltuk altından yapılmış olan ölçümde 37,3 °C, ağızdan yapılmış olan ölçümde 37,5 °C, kulaktan, makattan ve alından yapılmış olan ölçümlerde ise 38 °C ise ateş için sınır olarak kabul edilir.

Kızılötesi teknolojisiyle çalışan yeni nesil temassız ateş ölçerler kullanılarak çocuğun ateşi alından da ölçülebilir. Bu cihazlar alına 5-10 cm etrafında yaklaştırılarak ölçüm yapılmaktadır. Çocuk ve ölçüm yapan kişi için en rahat yöntem budur. Bu biçimde bebeğimizin ateşi çocuk uykudayken bile pratik bir şekilde ölçülebilir.

Dijital Termometre İle Ateşin Ölçülmesi

Ağızdan yapılmış olan ölçümler hassaten 5 yaşına kadar olan çocukların hoşuna gitmeyebilir. Bununla beraber alınan sıcak veyahut soğuk gıdalar ile çocuğun sık nefes alması ölçüm sonucunu bir nebze etkileyerek net sonucun belirlenmesini engelleyebilir. Ağızdan ölçüm yapılırken termometre dil altına düzgün biçimde yerleştirilmeli ve çocuğun termometreyi ısırmaması sağlanmalıdır.

 

Koltukaltı ölçümlerde ise sonuç, hassaten ateşin hızlı yükseldiği devirlerde olması gerekenden daha düşük çıkabilir.

Dijital termometreler ile ateş dil altından, koltuk altından yahut makattan ölçülebilir. Genel açıdan cıvalı termometreler gibi kullanılırlar. Ama ölçüm yapılmadan önce ve ölçüm yapıldıktan sonra termometrenin uç bölümünün alkolle güzelce temizlenmesi gerekmektedir.

Ateşin makattan ölçülmesi ise özel olarak 4-5 yaşlarından sonra psikolojik olarak münasip değildir. Makattan ölçüm yapılırken termometrenin ucuna vazelin sürülüp takriben 2 cm kadar makattan içeri sokulur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Gebelikte son hafta adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?