Ağda sonrası tahriş nasıl geçer?

Ağdadan sonra çok kadının başına gelen kızarıklık, tahriş ve sivilceler kadınları rahatsız etmektedir. Devamlı çıkan tüyleri almakla ...

 

Ağdadan sonra çok kadının başına gelen kızarıklık, tahriş ve sivilceler kadınları rahatsız etmektedir. Devamlı çıkan tüyleri almakla iş bitmemekte, ağda sonrası vücudumuzun türlü bölümlerinde tahrişler ortaya çıkmaktadır. Ağda yapılmış olan bölüm bilhassa kaşındığından bu oluşan tahrişler daha da büyümektedir. Ama bu tahrişler ağda sonra doğru bakım yapıldığı zaman dert edilecek kadar büyük sorunlar değildir. Önemli olan ağda devamında cilde münasip ve doğru bakımı yapmaktır. Peki ağda sonrası tahriş nasıl geçmektedir? Neler yapılmalıdır?

Ağda ardından terlemek tahriş olan bölgeyi daha kötü yapacağından ağdadan sonra 1 gün spor yapmayın ve çok koşmayın.

Ağda sonrası tahrişin en büyük sebeplerinden biride yanlış kıyafet seçimidir. Çok dar olmayan, vücudumuzu sıkmayan ve pamuklu kıyafet ve iç çamaşırını tercih etmelisiniz.

Pek iyi bir çözüm olmamakla birlikte ağda öncesinde genital kısma pudra sürerek terlemeden kaynaklı oluşabilecek tahrişleri önleyebilirsiniz. Lakin pudranın gözenekleri kapatıcı özelliği olduğundan pudrayı çok fazla sürmemelisiniz.

Vücudunuzu yıkadıktan sonra cildiniz için uygun nemlendiriciyi cildinize uygulamayı unutmayın.

Ağdadan sonra tahrişi önlemek için 2-3 gün banyo esnasında kese yapmamanız gerekir.

Ağda sonrası oluşan tahrişlerin en büyük sebebi yanlış yapılmış olan ağda yöntemleridir. Devamlı ağda yapmak, ağdayı çok sert çekmek, ağda çok sıcakken cilde sürmek, tüylerin çık kısa yahut çok uzunken ağda yapılmış olması gibi sebepler ağda sonrası tahrişe neden olur.

 

Ağda bitince yapılması gereken ilk iş ağda yaptığınız bölgeyi yıkamaktır. Ama suyun sıcak olmaması, dayanabilecek kadar soğuk olması gerekir. Yıkama işlemi boyunca muhakkak sabun ve lif kullanılmamalıdır. Bunlar daha fazla tahrişe neden olur.

Ağda sonra cildinizde tahrişler oluştuysa türlü yağlara başvurabilirsiniz. Bu yağların başında shea yağı gelir. Bu yağla tahrişli kısma hafif masaj yapabilirsiniz.

Aloe vera bitkisinden çıkan jeller kişilerdeki sivilceleri geçirmede gayet etkilidir. Bu bitkinin içnden çıkan jeli ağda sonra oluşan tahrişlerdede kullanabilirsiniz. Ağda yaptığınız kısma bu jeli sürerek tahrişin rahatlamasını, cildin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıcı aloe vera bitkisinin jelini vücudunuza sürdükten sonra o bölgeyi yıkamanıza gerek yoktur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Elma kabuğu maskesi nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?