Uzun saç bakımı

Saç kişinin dış görünümünün değişmesinde önemli rol oynar. Bazı saç modelleri yüzü olduğundan küçük gösterirken bazıları da yüz hatla...

 

Saç kişinin dış görünümünün değişmesinde önemli rol oynar. Bazı saç modelleri yüzü olduğundan küçük gösterirken bazıları da yüz hatlarının belirginleşmesini sağlamaktadır. Erkek ve kadınlar için değişik saç modelleri mevcuttur. Erkekler daha fazla kısa saç kesimlerini tercih ederken kadınlar tercihlerini uzun saçtan yana kullanırlar. Lakin uzun saç kırılmaya eğilimli olduğundan ötürü bakımı gayet zordur.

Uzun saç bakımı nasıl yapılır?

Doğal ve kaliteli şampuanları kullanın. Doğal şampuanlar da paraben ve sülfat gibi saça ve saç derisine zarar veren kimyasallar bulunmaz. Kaliteli şampuanlar ise diğer şampuanlara kıyasla saça daha az zarar vermektedir.

Saçınızı hafta içinde iki kez yıkayın. Sürekli saç yıkamak saçın yapısına zarar vermektedir ve saç derisinde bulunan, saçın uzamasını ve beslenmesini sağlayan yağların yok olmasına neden olur. Saç az yıkanıldığında ise saç derisinde aşırı yağlanma ortaya çıkar, bundan dolayı de saç telleri hava alamaz ve saç dökülmeye başlar.

Saçlarınızın 2 veyahut da 3 ayda bir kırıklarını aldırın. Makas gören saç daha hızlı uzar ve daha güçlü olur. Saç kısalmasın diye kestirmemek yapılmış olan en büyük hatadır çünkü kırıkları aldırılmazsa saç kendi kendini yer yani koparak dökülür. Dolaylı olarak saçlarda uzama olmaz.

Saçlarınızı havluyla kurutmaya dikkatinizi açık tutun, gerekmediği sürece kurutma makinasını kullanmayın.

 

Saçınızda beyazlama yoksa saçınızı boyatmayın. Saç boyaları kimyevi içeriklidir, bundan dolayı de saçın yıpranıp kırılmasına neden olurlar.

Saçlarınızı banyodan banyoya tarayın. Saçı sıklıkla taramak saçın kırılmasına neden olur ve kuru saç tarandığı zaman ıslak saça göre daha çok kırılır.

Düzleştirici ve maşa gibi aşırı ısı veren cihazlardan olabildiği miktardai olabildiği ölçüde uzak durun. Düzleştirici kullanımı sonucu saçta oluşan kırıkların sayısı yüz kere fön çektirildiği zaman oluşacak olan kırıkların sayısına eşittir.

Şampuanın yanında bakım kremlerini ve serumlarını kullanın. Banyo esnasında saçları durulamadan önce özel olarak saç uçlarına uygulanan bu ürünler saçlara ekstra yumuşaklık vermektedir.

Saç tipinizi öğrenin ve saç tipinize münasip şampuanları tercih edin. Saçınız ince telli mi yoksa kalın telli mi? Saçınız dalgalı mı yoksa düz mü?

Eğer kuru saçlara sahipseniz argan yağı kullanın. Argan yağı saçları besler ve saçların daha parlak olmasını sağlamaktadır. Saç kremlerinde olduğu gibi bu ürün de saç uçlarına uygulanmaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Saç boyarken dikkat edilmesi gerekenler? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?