Sırbistan nasıl bir ülkedir?

Sırbistan'ın resmi dili Sırpça'dır. Ülkede yaygın olarak konuşulan diğer diller Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca'dır. Ama b...

 

Sırbistan, Avrupa'nın güneydoğusunda yer bulan bir Balkan ülkesidir. Başkenti Belgrad'tır. Sınır komşuları Maceristan, Hırvatistan, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Romanya ve Bulgaristandır.

Sırbistan'ın resmi dili Sırpça'dır. Ülkede yaygın olarak konuşulan diğer diller Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca'dır. Ama bu diller ülkenin resmi dili statüsünde değillerdir.

Sırbistan parlementer cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Anayasası 27 Nisan 1992 tarihinde kabul edilmiştir. Ülkede, bu günlerde halen 27 Nisan 1992'de kabul edilen anayasa yürürlüktedir.

Sırbistan'da her sene 29 Kasım Cumhuriyet Günü olarak kutlanır. Sırbistan'da 19 Aralık-20 Ocak tarihleri arası çok bayram ve koruyucu aziz günü kutlaması olur. Ülkedeki önemli festivaller ise nisan ayında Belgrad Dance Festivali, şubat ayında Belgrad Guitar Art Fesival, kasım ayında Dis-Patch Festivali, temmuz ayında Exit Fest, mayıs ayında ise In Vino Wine Festivalidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sırbistan'a yapacakları seyahatlerde vize yükümlülüğü yoktur.

Ekonomide tarım ve hayvancılığın ön planda olduğu ülkede ihracatın büyük bir kısmı da tarım ürünü ve canlı hayvan ihracatı oluşturmaktadır. Sanayi malları ve ham maddeler de ihracatta önemli görülen bir yer tutar. İthalatta önemli ürünler ise makine ve makine parçaları, kimyevi ürünler ve sanayi mallarıdır. Sırbistan'ın en fazla ithalat ve ihracat yaptığı ülkeler; Bosna-Hersek, İtalya, Makedonya, Almanya ve Rusya'dır. 

 

Sırbistan'ın en ehemmiyetli şehirleri arasında başkent Belgrad ve Navi Sad yer bulur. Karasal iklimin hakim olduğu bu ülkede kışlar çetin ve karlı geçmektedir. Kar yağışının hayli yoğun olduğu Aralık ve Mart gibi aylarda Belgrad'da kayak turizmi hayli ilgi görür.

Sırbistan 17 bölgeden oluşur. Bu bölgeler; Belgrad, Mavca Kısmı, Kolubara Kısmı, Moravica Bölümü, Ziatibor Bölümü, Podunavlje Kısmı, Sumadija Kısmı, Pomoravlje Bölümü, Raska Bölümü, Rasina Bölümü, Zajecar Bölümü, Nisava Bölümü, Pirot Bölümü ve Prinja Bölgesi'dir.

Sırbistan kaplıca bakımından da zengin ülkedir. Ülkenin en ünlü kaplıcaları arasında Sokobanja, Niska, Banja, Vmjacka Banja kaplıcaları yer bulur.

Sırbistan'da yaşayan halkın büyük çoğunluğu Hristiyandır. Halkın önemli bulunan bir bölümü Ortodoks kilisesine bağlıdır. Yaşayanların büyük bir bölümünün Türk ve Boşnak asıllı olduğu Sancak kısmında ise yaygın dini inanış İslamiyettir.

Sırbistan'da bulunan Kopaonik Kayak Merkezi, Avrupa'nın en iyi kayak merkezlerinden bir tanesidir. Kasım ile şubat ayları arasında sıcak dağ köyleri konaklama için iyi bir alternatif sunar.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Mauritius nasıl bir ülkedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?