Puzzle nasıl yapılır?

Verilen püf noktalarına da dikkatli olunarak tamamlanan puzzleın dağılmaması içinse puzzle yapıştırıcısı kullanılarak parçalar biri b...

 

Çocukluk dönemlerinden başlayarak yapılmış olan en keyifli aktivitelerden birisi puzzledır. Keyifli olmasının yanı sıra puzzle yapımı ek olarak çocukların zekâ ve duygusal gelişimleri için de yararlı aktivitedir. Her yaş grubuna hitap eden çeşitleri bulunabilen puzzleların parça sayıları ise birkaç adetten, binlere adete kadar farklılık gösterebilir. Parça sayısı arttıkça yapımı daha zahmetli olan ve daha uzun zamanda tamamlanan puzzleların yaparken bazı noktalar dikkatli olunması ise bu aktivitenin daha az zahmet ve daha çok keyifle tamamlanabilmesinde önemli rol oynar.

Puzzle Nasıl Yapılır?

Verilen püf noktalarına da dikkatli olunarak tamamlanan puzzleın dağılmaması içinse puzzle yapıştırıcısı kullanılarak parçalar biri birine yapıştırılmalıdır. Kaliteli markaların kutularından bilhassa çıkan bu yapıştırıcı, parçaları yapıştırmasının yanında puzzleın daha iyi görünmesini de sağlamaktadır. Yapıştırılan puzzle son olarak dikkatli biçimde ters çevrilmeli ve arkasından da koli bandı kullanılarak yapıştırılmalıdır. Bu önlemler alınınca isteğe göre puzzle bu biçimde bırakılabilir, çerçeveletilip asılabilir yahut zarar görmemesi için şeffaf yapışkanlı folyolar kullanılarak kaplanabilir.

Puzzle parçaları masa üstünde veya dağılmamaları için geniş kaplar içerisinde, renkli yüzleri açık biçimde ve parça yönlerine dikkatin açılması gereken halde tutulmalıdır. Bu biçimde istenen parçalar tek tek elden geçirilerek değil de bir alandaki parçalar üstünde göz gezdirilerek bulunabilir.

 

Gruplanan puzzle parçaları ek olarak şekilleri açısından da gruplandırılabilir. Bu parçalar girinti-çıkıntıları açısından genelde yatay ve dikey olarak adlandırılabilen 2 değişik tipte olurlar. Bu biçimde de bir gruplama yapılırsa aranan parçaların bulunma süresi daha da kısalabilir.

Çerçeve yapımı tamamlanınca puzzleın iç kısmı yapılmaktadır. Bu, çerçeveden içeriye doğru ilerlenerek yapılabileceği gibi puzzleın ortalarında yer bulan baskın bir şekil veyahut figür de başlama noktası olarak belirlenebilir.

Puzzle yaparken isteğe göre, üstünde türlü puzzle boyutlarına göre çerçeveler bulunan puzzle halıları da kullanılabilmektedir. Çokca puzzle halısı kaydırmayan yüzeyleri ve kalın dokuları hasebiyle istenildiğinde içerisindeki puzzle ile beraber katlanarak kaldırılabilirler. Bu da dağınıklığın toplanmasında ve puzzle parçalarının korunmasında gayet etkilidir.

Puzzle yapımını kolaylaştırabilmek için parçalar renk tonlarına göre gruplanmalıdır. Buna ek olarak bazı keskin hatların ve çizgilerin olduğu parçalar da benzer kısımda yer alabilecekleri için diğer parçalardan ayrı gruplanmalıdır. Bu biçimde farkı renk ve şekillere sahip bölümlerin parçaları daha az sayıda parça içinde aranabilir.

 

Puzzle yapımına başlarken parçaların içerisinde bulunmuş olduğu poşet açılır. İlk başta parçaların içerisinden düz kenarlara sahip olanlar ayrılır. Bu parçalar puzzle kutusundaki şekilden de yardım alınmak suretiyle, deneme yanılma yoluyla birleştirilir ve puzzleın çerçevesi oluşturulur.

Bir parça aranırken puzzleın değişik bölümlerindeki desenlere ait parçalar göze çarpabilir. Bu halde bu parçalar da alınmak suretiyle farklı yerde birleştirilmelidir. Bu biçimde daha sonrasında sıra o kısma geldiği zaman hazır olan parçalar grup biçimine yerine koyulabilir.

Puzzle yapımına başlamadan önce bu aktivitenin yapılacağı alana karar verilmelidir. Puzzle yapımı için ne kadar geniş bir alan tercih edilirse o kadar iyi olur. Yapılmış olan puzzle bitene kadar ayrıca bitince bile uzun zaman yapıldığı yerde kalır. O nedenden dolayı puzzle yapılacak yerin müsait olmasına dikkat edilmeli, parçaların dağılmaması ve kaybolmaması için olabildiğince çok fazla girilmeyen bir oda puzzle yapımı için tercih edilmelidir. Ek olarak puzzle yapılırken devamlı öne doğru eğilmek gerekeceğinden rahat ve dik halde oturulabilecek sandalye veyahut koltukların tercih edilmesi de bu aktivitede hayli önemlidir.

Puzzle yapmaya yeni başlayanlar bu aktiviteden keyif almaları ve başlangıçta sıkılarak vazgeçmemeleri için hepsinden önce daha az parça sayısına ve sade bir modele sahip puzzle çeşitlerinden birisini tercih etmeliler. Yeni başlayanlar için 500 parçalı puzzle çeşitleri idealdir. Eğer bu az parçalı puzzlelar keyifle ve çabucak tamamlanabiliyorsa bu halde 1000, 1500 ve 2000 parçalık puzzle türlerine geçilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Satrançta açmaz nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?