Plastik saksı nasıl süslenir?

Evlerin en güzel aksesuarları bitkilerdir. Bu güzel aksesuarlar için güzel saksılarımız olsun isteriz. Toprak ve plastik başta olmak ...

 

Evlerin en güzel aksesuarları bitkilerdir. Bu güzel aksesuarlar için güzel saksılarımız olsun isteriz. Toprak ve plastik başta olmak üzere çok saksı türü vardır. Saksı seçerken boyutu, saksının yapıldığı madde, büyüklüğü, şekli,ağırlığı, rengi, fiyatı vb. çokca etkeni gözden geçiririz.  Bilhassa toprak saksılar ne kadar güzelde olsalar ağır oldukları için daha az tercih edilirler. Hem hafifliği hem fiyatı nedeni ile en fazla tercih edilen saksılar plastik olanlardır. Lakin renk ve desen yönünden gayet az seçenek mevcuttur. Genel olarak düz rengi bulunan plastik saksıları evimizin, balkonumuzun yahut bahçemizin dekorasyonuna münasip süslememiz mümkün ve gayet kolay. Birkaç misal verecek olursak:

Saksınıza yapıştırabileceğiniz diğer bir malzeme küçük rengârenk taşlar olabilir. Bu taşları renklerine göre yapıştırarak belli bir resim bile yapmak mümkün. Bazı sahillerde bulabileceğiniz minik renkli taşları, hobi malzemesi satışı yapılmış olan yerlerden de temin edebilirsiniz. Renkli taşlar bulamazsanız bu uygulama için taşları yapıştırdıktan sonra boyama işlemi de yapabilirsiniz.

Güzel örgü örerim diyorsanız saksılarınıza harika kılıflar örebilirsiniz. İster düz renk ister rengârenk ister iseniz hayvan figürlerinden oluşan örgüler saksılarınızın plastik görüntüsünü yok edecektir ek olarak istediğiniz zaman çıkarıp yıkayabilirsiniz.  Benzer işlemi kumaş kullanarak da yapmanız mümkün. 

 

Plastik saksıları istediğiniz renge boyamak çok kolaydır. Saksınızı tek renge boyadıktan sonra üstüne istediğiniz deseni çizebileceğiniz gibi birden fazla saksı alarak birkaç renk kullanarak farklı kombinasyonlar yapabilirsiniz. Ek olarak boyadığınız saksılara sim, boncuk, pul gibi eklemeler yapabilirsiniz.

Halatlar saksılarınıza hayli güzel görünüm kazandırabilir. Saksınızın zemininden başlamak suretiyle aralık bırakmadan saracağınız halatlar saksınıza değişik hava katacaktır. Daha kalın halatlardan yapılmış olan halılarla saksınızı yan yana koyarak salonunuzun havasını değiştirebilirsiniz. Bu işlemi küçük saksılar için iplerle de yapabilirsiniz.

Plastik saksılarınız için hayli dekoratif bir deniz konsepti önermek mümkün. Deniz kenarından topladığınız deniz kabuklarını plastik saksınızın tamamını kaplayacak halde yapıştırarak güzel bir saksı elde edebilirsiniz. Hepsine kaplayacak kadar kabuğunuz yoksa veyahut tamamını kaplamak istemiyorsanız, saksınızı önce düz renge boyayarak ardından kabuklarınızı yapıştırabilirsiniz. Saksınızın yanında yer alacak birkaç deniz temalı dekorasyon eşyası uyumlu bir konsept oluşturacaktır.

Eski CD ve DVD’leriniz saksınız için şık bir süsleme malzemesi olabilir. CD ve DVD’leri küçük parçalara ayırdıktan sonra saksılarınızın dış tarafına parlak bölümleri dışa gelecek halde yapıştırarak güneşte ışıl ışıl parlayan saksılar elde edebilirsiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Manzara fotoğrafı nasıl çekilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?