Mutfak eviyesi nasıl yapıştırılır?

İşlem ardından eviyeyi tezgâhın içine oturtabilirsiniz. Katlanabilir metreyi evyenin dış kenarına dayayarak tezgâh plakasının dış ken...

 

Banyo, mutfak ve tuvaletlerde el ve bulaşık yıkama amacıyla olarak kullandığımız eviyeler, zaman geçtikçe sızdırma yapabilir. Eviyenin montajında, tezgâh lavabosunu (eviyeyi) tezgâhınızın üstüne koyup, istenen konuma getirmelisiniz. Eviye haznesinin öngörülen alt dolabın ortasına uyuyor olmasına dikkat etmelisiniz.

İşlem ardından eviyeyi tezgâhın içine oturtabilirsiniz. Katlanabilir metreyi evyenin dış kenarına dayayarak tezgâh plakasının dış kenarına olan mesafeyi ölçün. Böylelikle eviyenin düz monte edildiğinden emin olabilirsiniz. Eviyeyi montaj tırnaklarıyla sabitleyin. Sonrasında mermer, traverten gibi taşlara yapışmasını sağlayan evye yapıştırıcısını ıspatula ile eviyenin kenarlarına uygulayarak tezgâha yapıştırın. Su sızdırmazlığını sağlamak için mermer yahut tezgâh silikonları kullanarak eviyeyi sağlamlaştırabilirsiniz. 

Katlanabilir metreyle eviyenin ön kenarından tezgâh üstü ön kenarına kadarki mesafeyi ölçerek eviyenin gönyesini alın. Dış hatları, bir kurşun kalemle kolay bir biçimde görünecek biçimde tezgâhın üstünü çizin. Asıl kesim çizgileri için şimdi eviyenin dış kenarından sabitleme tırnaklarının taş kenarına kadarki mesafeyi ölçün. Ölçtüğünüz uzunluğu tezgâh üstü plakasına aktarın. Bir cetvelle veya uzun su terazisiyle tek tek noktaları birleştirin. Böylece asıl kesim çizgilerini elde etmiş olacaksınız. Dekupaj testeresinin bıçağını kesilecek deliğin içine oturtabilmek için çapı testere bıçağının genişliğinden birazcık daha fazla olan ahşap matkap ucuyla köşe noktalarına birer delik açın. Bu delikler kesim çizgisinin iç bölümünde olmalıdır. Eviye deliğini kesim çizgisi boyunca delerek açın. Köşelerin her birinde dekupaj testeresini durdurun. Testereyi delikten çıkartmak için bıçağın toptan durmasını bekleyin. Bu iş esnasında beraberinizde kestiğiniz parçayı tutan biri olması gerekmektedir.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Takı nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?