Limited şirket tasfiyesi nasıl yapılır?

Müracaat için gereken belgelerdir....

 

Tasfiye etmek, hesabı kapatmak, temizlemek anlamına gelir. Limited şirketlerin tasfiyesi ise kurulmuş şirketin bir nedenden ötürü hesaplarını kapatması işlemidir. Bir şirket; kuruluş kısmında bir zaman belirtildi ve bu süre bitti ise, iflas ettiyse, başka bir şirket ile birleştiyse, mahkeme kararı ile kapatıldıysa, ortak sayısının düştüyse tasfiye haline girer. Tasfiye işlemi fesih ile başlar ticaret sicil kaydının silinmesiyle son bulur. Limited şirketlerin hesap dönemleri 1 senesi kapsar. Buna hesap zamanı denir. Eğer tasfiye edilecekse o sene tasfiye zamanı denir. Peki limited şirket nasıl tasfiye edilir?

İmza sirküleri

Giriş bilançosu

Tasfiye ile ilgili ortaklar kurul kararı (1 nüsha)

Tasfiye işlem sürecine girildiğine dair dilekçe

Tasfiyeye başlangıç sicil gazetesi

Müracaat için gereken belgelerdir.

Bu işlemlerinden sonrasında, vergi dairesine, tasfiye kararının vergi açısından münasip olup olmadığının incelenmesi için talepname, tasfiye sonrası kalan değerlerin ortaklara nasıl dağıtıldığını gösteren çizelge verilmelidir.

Not: Limited şirket kapanış kısmında kullanılmayan bütün fatura(var ise keseceğiniz fatura koçanı),sevk irsaliyeleri,  gider pusulaları iptal ettirilmelidir. Ek olarak vergi levhası, var ise kasa tutanağı teslim edilmeli, kasa ya devredilmeli yada iptal edilip yok edilmelidir.

Karar defterine, tasfiye işleminin sicil gazetesinde hangi tarihte yayınlandığı, şirketin defterinin ve bütün belgelerinin kime teslim edildiği ve hangi adreste olduğu yazılmalıdır.

 

Tasfiye dönemine girildikten sonra bir sene geçtiğinde karar defterine karar yazılarak tasfiye döneminin sona erdirildiği tescillenmeli ve resmi gazetede yayınlanmalı.

Bütün bunların sonrasında tasfiye işlemleriniz başlamıştır.

Bütün vergilerinizi ödemeye, tasfiye öncesine ait kurumlar vergisi beyannamesini vermeye, bütün özel ve devlet kurumlarına tasfiyeye girdiğinizi belirtmeye dikkat gösterin.

Tasfiye sürecine girilmenin düşünülmesinden başlayarak borç ve alacaklarınızı kapatmaya özenli olun.

Şirkete ait demirbaşları satın.

Tasfiye bilançonuzu hazırlayın.

Tasfiye memurunuzu seçin.

Yukarıdaki işlemler zorunu işlemler değildir. Ama rahat bir tasfiye zamanı geçirmeniz için yapmanızda yarar vardır. Daha sonrasında vergi dairesine müracaat işlemleri başlar.

Şirketlerin tasfiye işlemlerine başlamadan önce yapmalarında fayda olan işlemler vardır;

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Far ayarı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?