Klasik gitar nasıl bir enstrümandır?

Telli çalgılar grubunda parmak yahut pena ile çalınan klasik gitar, temel olarak sap ve gövdeden oluşan bir müzik aletidir. Sap kısmı...

 

Flamenko ve klasik müziğin vazgeçilmeyen enstrümanı akustik, elektronik ve bas gitarların atası sayılan klasik gitar dünyanın en yaygın müzik aletleri arasında yer bulur. Çalma teknikleri tam olarak kullanabilenlerin elinde müzikal boyutta mucizeler yaratan klasik gitar sesinin gücüyle bütün gitar çeşitlerinden ayrılır. Tarihi Pers İmparatorluğu’na kadar uzanan klasik gitarın bugünkü modern yapısına kavuşması İspanyol Antonoi de Torres’in tasarımıyla 19. yüzyılı bulmuştur. İspanya’da gayet önemli bir yere sahip olan klasik gitar ek olarak İspanyol gitar olarak da anılır.

Telli çalgılar grubunda parmak yahut pena ile çalınan klasik gitar, temel olarak sap ve gövdeden oluşan bir müzik aletidir. Sap kısmı akort burgularının yer aldığı kafa, fred diye de isimlendirilen perde ve perde demirlerinin yer aldığı klavye bölgelerinden oluşur. Gövdede ise ses deliği ve köprü bulunmaktadır. Gitarın akordunun yapıldığı akort burguları gitar tellerinin bağlandığı kısımdır. Gitar telleri gitar gövdesi üstündeki köprüye kadar uzanır. Teller orada küçük topuzlarla tutturulur. Gitarın sapını oluşturan klavyede ise notaların basıldığı yer perde bölümüdür.

Gitar telleri de tıpkı sol el gibi rakamlar kullanılarak belirtilir. 1 E (mi), 2 B (si), 3 G (sol), 4 D (re), 5 A (la), 6 E (mi) şekliden inceden kalına sıralanır. Yeni başlayanlar için sol elde tutuş tekniği  doğru kullanmayı bilmek sağ el kadar önemlidir. Başlangıçta gerek klasik gitar gerek diğer gitar türlerinde teknik olarak yanlışlıklar yapmak ilerlemeyi durduracağı için muhakkak bir eğitimciden veya gitar çalmayı iyi bilenlerden destek alınmalıdır.  

 

Hem arpej hem ritim olarak çalınabilen klasik gitarlarda hassaten sağ el kullanımı çok önemlidir. Sağ el parmakları başparmak p (pulgar), işaret parmağı i (indice), orta parmak m (mayor), yüzük parmağı a (anular), serçe parmağı ise c (chiquito) harfleriyle gösterilir. Sol el ise sayılarla ifade edilir. 1 işaret parmağının, 2 orta parmağının, 3 yüzük parmağının, 4 serçe parmağının göstergesidir.

Klasik gitarda üst üç dizideki tellerde naylon, alt üç dizedeki bas tellerde de ipek üstüne sarılmış çelik kullanılmaktadır. Kaliteli bir ses için gövde en ehemmiyetli unsurdur. Gövdenin üst kısmı sesi en iyi yansıtabilmesi için ince bir ahşaptan yapılmalıdır. Çünkü tellerin titreşimi ile meydana gelen hava, ses deliğinden geçerek gövdenin içerisinde yankılanır ve gövdenin üst tarafında titreşir. Gitardan duyulan sesin tınısı buradan gelir. Sesi en kaliteli yansıtan ladin, kırmızı sedir, kızılağaç ya da maun gövdenin üst bölümünde tercih edilirken, gövdenin arka tarafında ve yan duvarlarında ise maun, hint yahut brezilya gül ağacı en doğru seçimdir.

Perde demirleri ise notaları ayırmada kullanılmaktadır. Her perde arasında yarım ses kayar, 3,5 oktavlık ses aralığı vardır. Gitar telleri sapta bulunan üst eşiğe ve gövdede bulunan alt eşiğe yerleştirilir. Sap, arkasında yer bulan topuk ile gövdeye bağlanır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tef nasıl bir enstrümandır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?