İngilizce öğretmenliği mezunları ne iş yapar?

Devlet okullarında İngilizce öğretmenliği yapılabilmesi için adayların ilk başta KPSS'ye ve ÖABT sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu...

 

İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu olan kimseler için çok meslek kolunda çalışma imkanı vardır.

Devlet okullarında İngilizce öğretmenliği yapılabilmesi için adayların ilk başta KPSS'ye ve ÖABT sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlardan yeteri puan alındığı halde adayların tercihleri doğrultusunda okullara atamaları yapılmaktadır. Böylece devlet okullarında İngilizce öğretmenliği görevine başlamış olurlar.

İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiş olan kişiler özel dershanelerde veyahut Milli Eğitim Bakanlığı’ nda İngilizce öğretmeni olarak çalışabilirler. Ek olarak İngilizce öğretimi konusunda da özel ders verme gibi imkanlara sahip olunur.

İngilizce öğretmenleri özel sektörde çok işte yer alabilirler. Örnek verilecek olursa bunlardan biri uluslararası şirketlerde çalışma alanıdır. Bu uluslararası şirketler dil konusunda yetkin kişilere öncelik gösterirler. İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunu olanlar bu şirketlere başvuru yapabilirler. Böylece kendilerine yeni iş kolu açmış olurlar.

İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirmiş olan kimselerin yapabilecekleri en ideal mesleklerden biri de üniversitelerde okutman olarak çalışmalarıdır. Gereken eğitimi aldıktan sonra bütün adaylar türlü üniversitelerde okutman olarak çalışabilirler. Ek olarak adaylar ALES ve YDS'den gereken puanları aldıkları halde üniversitelerde de meslek hayatına başlayabilirler. Yalnız üniversitelerde öğretim görevlisi olarak kalmak için adayların YDS ve ALES dışında lisans not ortalamaları da önemli yere sahiptir. Bu üç noktada yeterli puan elde edilirse üniversitelerde göreve başlanır.

 

Ek olarak türkiyede havaalanlarında türlü bölümlerde İngilizce Öğretmenliği mezunları görev yapabilirler. Bu tür yerlerde İngilizce’ye son derece hakim kişiler öne çıkarıldığı için İngilizce öğretmenlerine daha çok ilgi gösterilir.

İngilizce Öğretmenliği mezunlarının yapabilecekleri diğer iş de turist rehberliğidir. Türkiyede özel olarak yaz gibi aylarda hareketlenen turizm alanında bir çok turist rehberine ihtiyaç olur. Dolaylı olarak haziran ve ağustos ayları arasında turist rehberi olarak çalışacak kişiler İngilizce’ yi iyi derece bilmelerinin yanında ek olarak birtakım yerler hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Böylece turist rehberliği yapılacak münasip meslekler arasına girebilir.

İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirmiş olan kimselerin yapabilecekleri diğer meslek ise çevirmenlik olabilir. Çevirmenlik yapan kişiler türlü kitaplar, dergiler, bilimsel makaleler gibi yazıları çevirirler. İngilizce Öğretmenliği bölümünü bitirmiş olan kişiler de bu tür çevirileri yapabilirler. Çevirmenlik ciddi anlamda dil bilgisi yeterliliği istediği için bir çeviri işinde hepsinden önce İngilizce öğretmenlerine başvurulur. Bundan dolayı çokca İngilizce öğretmeni çevirmen olarak görev yapar.

İngilizce öğretmenliği mezunları ne iş yapabilirler?

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Çocuk gelişimi mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?