Balıkçılık teknolojisi nasıl bir bölümdür?

4 senelik lisans eğitiminin sonrasında bu bölümü bitirenlere Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi unvanı verilir. Bu unvan ile deniz ürün...

 

Dört sene eğitim veren Balıkçılık Teknolojisi, yeni açılan bir kısımdır. MF-2 puan çeşidi ile öğrenci kabul eden kısım yalnızca 5 üniversitede bulunur. Fırat Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi, Ordu Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü bulunur.

Su Ürünleri İşletme Teknolojisi

Balıkçı Gemileri

Su kalitesi ve Oşinografi

Teknik Resim Ve Bilgisayar Destekli Çizim

Popülasyon Dinamiği

Mühendislik Mekaniği

Akışkanlar Mekaniği

Akvaryum Balıkları Yetiştiriciliği

Oşinografi

Avlanma Yöntemleri

Balıkçılık Teknolojisine Giriş

Malzeme Bilgisi

Yüzme ve Can Kurtarma

Ekonomi ve pazarlama

Seyir

Temel Kimya

Genel Fizik

Biyoistatistik

Balık sistematiği

Balık sistemleri ve Yetiştiriciliği

Balık Biyolojisi

Gemi İnşa

Stok Yönetimi

İngilizce

Biyoloji

Deniz Canlıları Yetiştiriciliği

Matematik

Balık Besleme Yöntemleri

Su Kalitesi Yönetimi

Deniz Biyolojisi

Gemicilik

Mikrobiyoloji

Denizde Güvenlik

4 senelik lisans eğitiminin sonrasında bu bölümü bitirenlere Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi unvanı verilir. Bu unvan ile deniz ürünleri ve üretimleri işi yapan şirketlerde çalışabilirler. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği genellikle özel sektörde çalışma olanakları vardır. Üniversitelerin ilgili kısımlarında araştırma görevlisi olarak da çalışabilirler.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapan tüm şirketlerde çalışabilirler. Su ürünleri fabrikalarında kalite kontrol yahut gıda denetmeni olarak çalışma imkânları da vardır. Bunun peşi sıra Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Liselerinde öğretmen olarak da çalışabilmektedirler. Mezunlar isterlerse gemi ve yatlarda kaptanlık yapabilir. Bunu yapmak için 4 sene süren lisans eğitiminin sonrasında açılan sertifika programlarına katılmaları gerekmektedir. Yine benzer yolla Sınırlı Vardiya Zabitliği de yapma imkanları vardır.

 

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği balıkçılığın daha kaliteli hale getirilmesi ve sürdürülebilir balıkçılık yöntemlerinin yaygınlaşması için bilimsel temelli eğitimlerin verildiği bir kısımdır. Toplum sağlığını ve doğal yaşamı düşünerek modern balıkçılık yöntemlerinin öğretildiği bir kısımdır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin deniz ve su ürünlerine karşı ilgili olması gerekmektedir. Zira mesleğin tüm uygulama alanları su ürünleri ile ilgilidir. Doğaya ve çevreye duyarlı gençler için güzel kısımdır. Yüzme bilen ve dalış yeteneği olan gençlerin tercih ettiği bir kısımdır.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Kısmında okutulan bazı dersler şunlardır:

Balıkçılık, deniz, göl ya da çiftliklerde deniz ürünü yetiştirmek yahut avlamak demektir. Terim anlamıyla balıkçılık bir meslek adıdır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bu mesleği daha nitelikli hale getirmek ve bilimsel araştırmalar yapmak üzere kurulmuş bir kısımdır. Suda yaşayan canlıları araştırmak, korumak, türlerin devamını sağlamak amaçlı yapılması gerekli olan bilimsel çalışmaların öğretildiği bir kısımdır. Ek olarak su ürünlerinin üretim metotları hakkında da bilgi ve beceri kazandırılan bir kısımdır 

 

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Balıkçılık Teknolojisi alanı Türkiye’de yeni yeni kendini göstermeye başladı. Gittikçe gelişen deniz sektörü ve bu sektörde meydana gelen nitelikli eleman ihtiyacı Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü vesilesiyle karşılanacaktır. Bazı üniversitelerde Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü İngilizce hazırlık sınıfı ile birlikte eğitim süresini 5 seneye çıkarmıştır. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Hititoloji nasıl bir bölümdür? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?