Çocuklarda bağışıklık güçlendirme yolları

İnsanları, dışarıdan gelen her çeşit mikroplara karşı vücudumuzun bağışıklık sistemi korur. Eğer bağışıklık sisteminde sorunlar var i...

 

İnsanları, dışarıdan gelen her çeşit mikroplara karşı vücudumuzun bağışıklık sistemi korur. Eğer bağışıklık sisteminde sorunlar var ise hasta olmak daha kolay bir hal alır. Küçük yaştaki çocuklar için de bağışıklık sistemi daha yeni yeni gelişmeye başladığı için bir zayıflık söz konusudur, ve bu sebeple kolay bir biçimde hasta olabilmektedirler. Aileler çocuklarını dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumalı, çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek için türlü önlemleri almaları gerekmektedir.

Çocuklarda bağışıklık güçlendirme yolları nelerdir?

Doktor bilgisi olmadan aşırı derece ilaç kullanımından kaçınılmaya özen gösterilmelidir.

Geçirilen her hastalık zamanı ve hastalık sonrası devirde vücudumuzun bağışıklık sisteminde zayıflamalar olur. Bu devirlerde aileler çocukları için önlemleri arttırmalıdır.

Aileler çocuklarını olabildiğince stresten ve psikolojik sorunlardan uzak tutmaya çalışmalıdır.

Çocukların beslenmesinin sağlıklı ve düzgün halde olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Özel olarak kış aylarında ve öncesinde tedbirler arttırılmalıdır. Çünkü bu zamanlar hastalıkların meydana en fazla geldiği dönemlerdir.

Çocuklarda bağışıklığı güçlendirmenin en ehemmiyetli yollarından biri de aşı yaptırmaktır. Çocukların aşıları bilinçli bir biçimde ve zamanları aksatılmadan yaptırılmalıdır.

 

Çocukların spor dallarına yönlendirilmesi yararlı olacaktır. Çünkü aktif bir biçimde yaşamak vücudumuzu daha sağlıklı kıldığı belirlenmiştir. Bu nedenle hareketli sporlara yönelmenin vücudumuzun direnci pozitif bir biçimde etkilediği saptanmıştır.

Doktor kontorlü çerçevesinde çocukların bağışıklıklarını kuvvetlendiren doğal ürünlerden yahut vitaminlerden yararlanılmalıdır.

Uykunun miktarı yeterli seviyede olmalı ve bir düzen içinde ilerlemesi sağlanmalıdır.

Çocuklar büyütülürken çok fazla derecede hijyenik olan alanlar seçilmemelidir. Çünkü çocukların küçükken bazı virüslerin ve antibiyotiklerin neden olduğu hastalıklara karşı bağışıklık kazanmaları gerekmektedir. Bunlar da şiddetli hastalığa neden olmayacak biçimde olursa ilerisi için yardımcı olmaktadır. Çok fazla derecede hijyenik ortamda bulunmak bağışıklık mekanizmasının güçlenmesinde yavaşlamalara neden olur.

Son dönemlerde yapılmış olan araştırma sonuçları ile psikolojinin sağlıklı yaşam üstündeki etkisinin yeterince fazla olduğu belirlenmiştir. Bundan dolayı çocuklara mutlu bir aile ortamı vermek, onları mutlu bir biçimde büyütmek bağışıklıklarını güçlendirmede yararlı olacaktır. Böylece daha sağlıklı biçimde büyüme fırsatı bulacaklardır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Oryantiring sporu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?