Cımbız tüyleri kalınlaştırır mı?

Kaş, bıyık gibi tüylerin alınmasında kullanılan, kolay metal eşyaya cımbız denir. Cımbız kadınların hayatını kolaylaştırmaktadır. Kıs...

 

Kadınlar cilt bakımlarına ve güzelliklerine çok dikkat ederler. Güzel olmak sonrasında mı kazanılır tartışılır ama güzellik bakımının zor olduğu kesindir. Bazı zamanlar var olan güzelliği korumak bazı zamanlar ise daha güzel görünmek için güzellik bakımı yapılmaktadır.

Kaş, bıyık gibi tüylerin alınmasında kullanılan, kolay metal eşyaya cımbız denir. Cımbız kadınların hayatını kolaylaştırmaktadır. Kısa tüylerin alınmasında kullanılan cımbızın, tüyleri kalınlaştırdığı söylenir. Bu söylem kısmen doğrudur. Şöyle ki, cımbızla tüyler tek tek  alınır. Bu sebeple alttan gelecek olan yeni tüy daha dirençli olarak çıkacaktır. Dirençli olması için de kalın çıkması gerekmektedir. O yüzden diyebiliriz ki cımbız, tüyleri kalınlaştırabilir.

Güzellik bakımı diyince akla pürüzsüz bir cildin gelmesi de normaldir. İstenmeyen tüylerden arındırılmış bir cilt, hayli güzel ve çekici bir görüntüye sahip olabilecektir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak ise o kadar basit değildir. Bunu yapmak için yerine göre çok para ve zaman harcanabilir. Sonuç ise şüphesiz ki harika olabilecektir.

Cımbızın tüyleri kalınlaştırmasının yanında ek olarak, kolaylık sağlaması daha baskın bir özelliğidir. Örneklendirirsek kaş alınırken cımbız kullanmak daha avantajlı olabilecektir. Kaş alınırken şekil verildiği için, tüyleri tek tek koparmak daha az risk taşır. Diğer yöntemler daha risklidir. Aniden, istemsiz kazaların oluşması ve kaşın yanlış şekil alması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

 

Tüyler yapıları itibarı ile farklılıklar gösterebilir. Örnek verirsek bacak tüyleriyle, kaş tüyleri veyahut koltukaltı tüyleriyle bıyık kısmı tüyleri benzer değildir. O neden ile bu tüyler alınırken de değişik yöntemler kullanılmaktadır. Değişik bakım tekniklerine başvurulur.

Cımbızın bıyık tüylerini de kalınlaştırdığı söylenebilir. Ki bıyık tüylerinin kalınlaşması hiç istenmeyen bir durumdur. Çünkü bıyık çabuk çıkan tüylerden oluşur. Bu yüzden devamlı ağda yapmak sıkıcı olabilecektir 

Bıyık alma konusun da ise cımbız, çok tercih edilmez. Bunun nedeni, bıyık alınırken cımbız fazla vakit kaybettirir. Bıyığın hem kolay aynı zamanda çabuk alınabilecek bir materyalle alınması daha mantıklı olabilecektir. Bıyık kaş gibi risk taşımaz. Önemli olan bütün tüylerin, az zamanda alınmasıdır. O nedenden dolayı cımbız yerine ağda veyahut bıyık teli kullanılabilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Gözenek sıkılaştırıcı bitkiler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?