Büyük salon nasıl dekore edilir?

Bölmesi olmayan, yalnızca dört duvar çevresinde ve geniş bir alana sahip olan salonlarda da mobilya uyumuna özen gösterilmelidir. Ren...

 

Büyük salonlar için türlü dekorasyon modelleri bulunmaktır. Önemli olan salonunuzun ebatlarına münasip, zevkinizle uyumlu ve evinizin genel ahengine katılım sağlayacak bir dekorasyon oluşturmaktır. Çok geniş ve iki bölmeli (yemek masası için ek olarak bir boşluk oluşturularak ikinci bir bölmeye sahip olan salonlar) salonlar için mobilya uyumu önemlidir. Çok açık renk olmak şartıyla krem veya bej tonlarında; halılar, perdeler ve duvar rengiyle uyumlu bir ahşap mobilya takımı seçilebilir. Bu tür salonlarda oturma grubu ile yemek masasını ayrı ayrı almak yerine takım durumunda almak daha doğru olur. Halı iki parça olarak ve benzer modelde olmak şartıyla kullanılabilmektedir. Parke döşemesi çok koyu renk olmamalı; moilyalarınız koyu renk olsa dahi zemini parlak ve şık göstermek için açık tonlarda, en koyu hâliyle çakıl taşı renginde olmalıdır. Tek parça halı da kullanılabilmektedir. Bunu için yemek masasının alt kısmı boş bıraklımalı; yalnızca oturma grubunun orta tarafına, koltukların altına girmeyecek büyüklükte bir halı sermek yeterlidir. Halılarla perdelerin uyumu da çok önemlidir. Renk uyumu kesinlikle yakalanmalıdır. Pelerin modeldeki güneşlikler büyük salonlar için çok uygundur.

Bölmesi olmayan, yalnızca dört duvar çevresinde ve geniş bir alana sahip olan salonlarda da mobilya uyumuna özen gösterilmelidir. Renk tonu toptan zevkinize kalmakla beraber duvar ve parke rengini de göz önünde bulundurarak dekore etmek gerekmektedir. Bölmesiz salonlarda tek parça halı ve ortaya ufak bir sehpa yeterli olabilecektir.

 

Avize seçerken salondaki ayna kullanımına dikkatli olunması gerekir. Konsol üstünde bir ayna kullanılıyorsa taşlı avizeler yerine metalik veya seramik avizeler tercih edilmelidir. Salondaki fazla parlaklık karışıklığa neden olarak şıklıktan uzaklaştırabilir. Duvar köşelerine uzun saksıla riçerisinde orkideler yahut yapay renkli çiçekler kullanılabilmektedir. Canlı çiçek için uzun yeşil dallı yarı ağaç formundaki ev bitkilerinden de faydalanabilirsiniz. Duvarlar için yağlı boya tabloları yahut orta büyüklükte, ince çerçeveler içinde ile fotoğraflarıyla bir renklilik oluşturmayı düşünebilirsiniz. İçi manzara resimli bir duvar saati takmak da gayet şık ve sade görünüm oluşturmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kırmızı koltuğa hangi renk perde uyar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?