Balyajın röfleden farkı nedir?

Esasen çoğu kadın balyaj ve röfleyi kullanmasına karşın, iki işlem arasındaki farkı tam anlamıyla bilmiyor. Röfle saçın hepsine uygul...

 

Kadınlar için senelerdir modası geçmeyen şeylerden biri de saç boyasıdır. Son yıllarda pekçok kadın balyaj, röfle ve bunun gibi işlemleri her ay yaptırıyor. Peki, balyaj ve röfle işlemlerini biri birinden ayıran en ehemmiyetli fark nedir?

Esasen çoğu kadın balyaj ve röfleyi kullanmasına karşın, iki işlem arasındaki farkı tam anlamıyla bilmiyor. Röfle saçın hepsine uygulanan saç renklendirme işlemidir. Çoğunlukla saçın doğal renginden 5 veyahut 6 ton daha açık renk seçilir ve saçın aralarına uygulanmaktadır. Uygulama işleminin sık ve ince yapılmış olması röflenin güzel durması açısından son derece önemlidir. Lakin kişinin özel isteğine göre röflenin sıklığı ve kalınlığı değişebilecek bir unsurdur. Balyaj da yine röfleye benzer halde istenen renk ve kalınlıkta saçı renklendirme işlemine verilen addır. Ama balyaj işleminin röfleden en ehemmiyetli farkı saçın uçlarına uygulanmasıdır. Saç uçları tutam tutam ayrıldıktan sonra balyaj uygulaması yapılmaktadır. Bundan hariç röfle gibi sık ve özenli yapılmış olması gerekmez. Saçın uçlarına ışıltı ve parlaklık kazandırma amaçlı uygulandığından çok nizami bir çalışma gerektirdiği söylenemez.

Balyaj krepelenmiş saç uçlarına da uygulanabilir. Bu işlem de saça ışıltı katacak ve doğal görünmesini sağlayacaktır. Krepelenerek balyaj uygulanması işlemine krepe balyaj denilir. Zamanımızda, kadınlar arasında en fazla kullanılan balyaj işlemidir. Popüler olmasının sebebi ise doğal durmasıdır. Papatya balyaj da kadınlar tarafından tercih edilen uygulamalardan biridir. Papatya balyaj, daha kalın ve karışık parçalar durumunda ayrılan saç uçlarına uygulanmaktadır. Balyajın diğer özelliği de açık tonlar dışında da çokca renk için tercih edilmesi. Zamanımızda pek çok kızıl balyaj da görebiliriz. Ama çoğu kez röfle sarı ve tonları için tercih edilmekte. Balyaj ve röfleyi biri birinden ayıran çok önemli özellik kalınlığı ve saçın hangi tarafına uygulandığıdır. Lakin son günlerde bu tür işlemler genellikle kadınların tercihine bırakılmıştır. Yani röflenin kişinin isteğine göre balyaj kalınlığında yapılmış olması da mümkün olabilir. İkisi uygulama da kısa ve düz saçlarla kullanıldığı zaman daha iyi sonuçlar elde edilmekte. Bunun sebebi bu işlemlerin böyle saçlara daha kolay uygulanıyor olması ve daha net fark edilebilmesi. Saç tipi ne olursa olsun hem röfle aynı zamanda balyaj kadınlar tarafından hayli sık tercih edilmekte. Modası da seneler boyu sürecek gibi duruyor.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Sirkeli suyla saç nasıl yıkanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?