Balkanlar nasıl gezilir?

Dünyanın en ucuz başkentidir. Avrupa ve Balkanlardaki en sıcak ve misafirperver insanlara sahiptirler. Gezilecek yerlerinden ziyade, ...

 

Balkanlar, takriben 50 milyona yakın nüfusu ile Avrupa’nın kalabalık, ama iktisadi olarak çok gelişmemiş ülkelerini içinde barındırır. Osmanlı Devleti’nden toptan ayrıldıktan sonra her ne kadar bugünümüze kadar değişerek gelmiş olsa da, nerdeyse bütün Balkan ülkelerinde Türk kültürü aktif olarak yaşatılmaktadır. Tabii vize istememesi, yaşam şartlarının ucuz olması, uçak bileti, ulaşımın ucuz olması,  özel olarak tatillerde Balkanları turist cazibe merkezi durumuna getirmiştir. Genelde Bulgaristan, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Bosna, Yunanistan, Slovenya, Romanya en popüler Balkan ülkeleridir.

Arnavutluk – Tiran

Dünyanın en ucuz başkentidir. Avrupa ve Balkanlardaki en sıcak ve misafirperver insanlara sahiptirler. Gezilecek yerlerinden ziyade, ucuz içki, et ve yaşam ile dikkat çekmektedir.

İskender Meydanı, merkezde İskender heykeli bulunan alan, dikkat çekici olmasa da Tiran’da en ilgi çekici yerdir. Kaplan Paşa Türbesi, Ethem Bey Camii, Tiran Saat Kulesi görülmelidir.

Makedonya – Üsküp

Turun son durağı, Makedonya’nın başkenti ve en büyük kenti olan Tiran’dur. Vardar nehri şehri ikiye böler ve politik, iktisadi, eğlence, kültürel olarak gelişmiş bir şehirdir.

Üsküp Kalesi, Üsküp’ün azami yeridir. 121 metrelik uzunluğu ile panoramik görüntüler için çok uygundur.

Taş Köprü, Osmanlı mimarisi ürünüdür, Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır. Yeni meydan ve Eski Çarşıyı biri birine bağlar.

 

Bunun dışında, Mustafa Paşa Cami, Kapan Han, Kurşunlu Han, Sulu Han, Çifte Hamam, Saat Kulesi, Parlemento Binası gibi yapılar da şehirden ayrılmadan görülmelidir. 

Makedonya Meydanı, Vardar nehrinin yanındadır, bütün organizasyonlar bu alanda gerçekleştirilir. Büyük İskender heykeli, Gotse Delçev ve Dame Gruev heykelleri bulunmaktadır.

Sırbistan – Belgrad

Belgrad Meydanı, şehrin ana merkezidir. Sırplar festival, konser, buluşma, görüşme işlerinin hepsini bu alanda yapmaktadırlar. Hayli kalabalık ve canlı bir bölgedir.

Aziz Sava Katedrali, Avrupa’daki büyük, Sırbıstan’daki en büyük katedral olma özelliğine sahiptir.

Vizesiz Balkanlar turunun ilk durağı, İstanbul’dan direk uçuş olan Belgrad. Sırp dinarı kullanılan şehir, Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden birisi olma özelliğine sahiptir. Geçmişinde Osmanlı ve Yugoslavya bulunan ülke, genel açıdan ticaret, eğlence ülkesi olmuştur.

Kalemegdan Kalesi (Belgrad Kalesi), Tuna nehri boyunca uzanan devasa kaledir. Tepesine çıkılabilen, yüzyıllarca savaşlarda kullanılmış tarih kokan kale, bir de muazzam bir parka sahiptir. Yürüyerek birkaç saatte gezebilirsiniz. Unutmadan, küçük büyük herkese hitap eden şirin bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır.

Karadağ – Kotor

Aziz Tryphon Katedrali, Oldukça küçük birimlere sahip şehirde, en dikkat çekici yapıdır. İnce mimarisi ve etrafındaki su kuyusu, dedikodu meydanı ve denizcilik müzesi varlığıyla tecrübe edilmelidir.

 

Herseg Novi, en eski kalıntılar orada bulunmaktadır. Açıkça küçük ve şirin bir kasaba gibidir, Osmanlı izlerine çokça rastlanır. Yürüyüş yapmak, gezmek için çok uygundur.

Perast Meydanı, denize sıfır bir alandır, kolayca ve gönül rahatlığı ile denize girilebilir.

Karadağ, İtalyanların istilası ve konaklaması ile dünya tarihine adım atmıştır. Ardında Osmanlı ve Avrupa ülkelerinin bünyesinde bulunmuştur. Hayli ucuz, çok gelişememiş fakat şirin bir ülkedir.

Bosna Hersek – Saraybosna

Bundan hariç şehirde yemek yiyin, kültürel aktivitelere katılın.

Baş Çarşı, şehrin bütün organizasyonlarının, kabaca canlılığının olduğu alandır.

Çok fazla görülecek yeri yoktur lakin, Saraybosna Cami, Sultan Köprüsü, Belediye Binası, Ortodoks Kilisesi, Sinagog, Latin Köprüsü, Saat Kulesi görülmeye değerdir.

İkinci durağımız, Belgrad’dan otobüsle geçebileceğiniz Saraybosna’dır. Dağlarla çevrili şehirde, kültürel, iktisadi yapı yeni yeni gelişmektedir. Açıkça 1950’lerden kalma gibi duran şehir, Avrupa ve Doğu sentezini fevkalade yansıtır.

Umut Tüneli, sayısız ve acımasız katliamlardan kaçabilen insanlar, bu tüneli kullanarak havaalanına kaçmakta idiler. O yüzden adı umut tüneli olarak kalmıştır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Büyükada nasıl gezilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?