Taksim'de nereler gezilir?

Taksimin yakınında bulunan ve hayli tarihi ve turistlik olan bazı semtleri vardır. Bunlar: Şişhane,Galata,Cihangir,Kuledibi ve Karakö...

 

Taksim hem siyasi hemde kültürel bakımdan gayet zengin bir yerdir bu sebeple Taksimde çokca pasaj,cami,klise,alışveriş merkezi,cafe,cadde,konsolosluk,kule,anıt bulunur.

Semtler 

Taksimin yakınında bulunan ve hayli tarihi ve turistlik olan bazı semtleri vardır. Bunlar: Şişhane,Galata,Cihangir,Kuledibi ve Karaköy. Taksimin zengin dokusundan faydalanmak isteyenlerin bu semtleri ziyaret etmeleri gerekir.

Markiz Pasajı 

Bu pasajda çokca hediyelik eşya satan yer ve mağaza yer alır. Aynalı çarşı olarakta bilinir. Pasajın en ünlü yeri Markiz pastanesidir.

Eğlence yerleri 

Taksim denince akla ilk gelen şeylerden biride eğlencedir. Taksimde yeterince fazla bulunan eğlence mekanları Taksimin en gözde merkezleridir. Taksim'de türlü ve herkese hitap eden eğlence mekanları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Otantik cafeler,kulüpler,meyhaneler,barlar,lüks restorantlardır. Bu tür eğlence mekanlarının bulunmuş olduğu başlıca yerler ise: Nevizade, Cihangir, Çiçek Pasajı, Tünel, Karaköy ve Asmalımescittir.

Taksim Cumhuriyet Anıtı 

Taksimde bulunan İstanbul'un ikinci heykelidir. İstiklal Caddesi ve Sıraselviler'in arasında bulunur. Anıtta Atatürk,İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak toplum ile bulunur. Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu simgelemektedir.

Sıraselviler Caddesi 

İstiklal Caddesi kadar renkli olmasada üstünde çokca cafe,konsolosluk ve mağaza bulunduran caddedir. Ek olarak Beykent Üniversitesi, Alman Hastaneside bu cadde üzerindedir.

 

İstiklal Caddesi 

İstanbul'un en hareketli,kalabalık ve ünlü caddesidir. Çokca mekan ve fırsatı bünyesinde bulunduran cadde hem modernliği hemde İstanbulun tarihini yansıtmaktadır. İstiklal Caddesinin içinde Galatasaray Lisesi, Çiçek Pasajı,Balık Pazarı ve çok cafe,restorant,bar,konsolosluk,eğlence mekanı bulunur. Ek olarak otantik tramvayları görmek cadde üstünde mümkündür.

Avrupa Pasajı 

Diğer pasajlardan daha kalabalıktır Avrupa pasajı çünkü diğer pasajlara göre daha turistiktir.Balık pazarında yer bulur. Karşı sokağında Galatasaray Lisesi bulunmaktadır. Avrupa pasajında kilimciler,antikacılar,kartpostalcılar bol bol bulunmaktadır.

Gezi Parkı 

Taksim Meydanın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Tarih boyunca çokca direnişe ve olaya ev sahipliği yapmış siyasi değeri hayli yüksek olan bir şehir parkıdır.

El hamra Pasajı 

İstanbul çokca uygarlığa başkentlik yapmıştır o yüzden üstünde türlü kültürlerin izleri vardır. Bunlardan bazılarıda cami ve kiliselerdir. Taksimde çok fazla olan kiliselerden başlıcaları: St.Louıs Fransız Latin Kilisesi, St. Antuan Kilisesi,Ayios Nikolaos Ortadoks Kilisesi, St.Benoit Kilisesi , Galata Ermeni Kilisesi ,Avios Panteleimon Kilisesidir.

Bu kiliselerden en ünlüsü ve cemaati kalabalık olanı bir katolik kilisesi olan, St. Antuan Kilisesidir.İstiklal Caddesi üstünde bulunmaktadır. Ek olarak İstiklal Caddesinin batanörme yapıları arasındadır. 

 

Taksimde kiliseler olduğu gibi ünlü camilerde bulunur. Bunlar: Hüseyinağa Camii,Firuzağa Camii ve Cihangir Camiidir. Hüseyin Ağa Camiisinin avlusunda Mimar Sinan tarafından yapılan şadırvan vardır.

Osmanlı döneminin mimari harikalarından biridir. Neoklasik tarzda yapılmıştır ve pasajda belli günlerde fasıllar ve eğlenceler düzenlenmektedir.

Çiçek Pasajı 

Eski çiçek pasajı. Pasajda eskiden olduğu gibi artık çiçekçiler yoktur ama pasajın orjinal durumu korunmaya çalışılmaktadır. Bu pasaj meyhaneleriyle ünlüdür.

Taksimde birden çok pasaj bulunmaktadır. Bunlar: Markiz pasajı,Çiçek pasajı,Atlas pasajı,Halep pasajı,Aznavur pasajı,El hamra pasajı,Avrupa pasajı,Hazzopula pasajı ve Suriye pasajı. Bu pasajlar arasında en ünlü olan pasajlar: Çiçek pasajı,Markiz pasajı,Avrupa pasajı ve El hamra pasajıdır.

Galata Kulesi

Taksimde gayet önemli ve eski çok tarihi yapı bulunur. Bunlardan en önemlilerinden biride Galata Kulesidir. Galata Kulesi İstanbul'un Galata semtinde bulunmaktadır. Tarihi açıdan önemi hayli büyüktür, Hazarfen Ahmet Çelebi buradan Üsküdar'a uçmaya çalışmıştır.Galata kulesi yerli ve yabancı turistlerin en fazla uğradığı yerlerin başında gelir. Buradan İstanbul'u,İstanbul Boğazı'nı ve Halic'i izleyebilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dubai'de nerelere gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?