Vitiligo nasıl geçer?

Tıbbi olarak ultraviyole dahil çokca yöntem bulunur. Bu yöntemleri uygularken uzman bir doktora başvurulmalıdır. Tıbbi yöntemlerin dı...

 

Bağışıklık sistemi çöküklüğü olmak üzere çokca nedenden ötürü görülebilen vitiligo hastalığı, vücutta deri dökülmesi ve renk değişmesine yol açabilir. Vitiligo hastalığının tedavisinde çokca yöntem tercih edilebilmektedir. Peki bu yöntemler nelerdir, vitiligo hastalığı nasıl geçmektedir? İşte cevabı.

Tıbbi ve Bitkisel tedaviler

Tıbbi olarak ultraviyole dahil çokca yöntem bulunur. Bu yöntemleri uygularken uzman bir doktora başvurulmalıdır. Tıbbi yöntemlerin dışında bitkisel yöntemlerde vardır. Tedavide bitkisel yönteme başvurulacaksa doktora danışılmalı, bitkisel ilacın prospektüsü ve yan etkileri okunmalıdır. Bu yöntemleri tedavinizde uygulayabilirsiniz. Zaman geçtikçe vücudumuzdaki renk pigmentlerinde değişim gözlenip vitiligonuz geçebilir. Bunu yapmak için tedaviden çok hızlı sonuç beklenmemeli, tedavi zamana yayılmalıdır.

Ultraviyole 

Vitiligo hastalığının belirtileri küçük yaşlardan başlayarak görülür. Hastalığınızı doktora gösterdiğinde doktorun önereceği tedavilerden biri de ultaviyole ışık tedavisidir. Lakin bu her yaşa uygulanabilen bir tedavi yöntemi değildir. Kişi ergenliği tamamlamalı ve vücudundaki beyaz lekelerden rahatsız ise tedavi uygulanabilir. Tedavi ise vücudumuza ultraviyole ışığın teması ile gerçekleşir. Vücudunuzun zarar görmesini engellemek için münasip yaş grubunda tedavi olmalısınız.

 

Bağışıklık sistemi

Vitiligo hastalığına yol açan başlıca nedenlerden biri de bağışıklık sistemindeki çöküklüktür. Vücudumuzu alınan besin yetersizliği renk pigmentleri ve bağışıklık sistemi üstünde negatif etki yapar. Bunu yapmak için bağışıklık sistemini düzeltici besinler vücudumuza alınmalıdır. Bağışıklık sisteminizin düzelmesi, vitiligonun vücutta bıraktığı izlerinde vücut rengine dönmesini sağlayacaktır. Özel olarak hastalığın teşhisi konulduğu zamanda vitamin ağırlıklı beslenilmelidir.

Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi vitiligo hastalığında kullanılan çok önemli tedavi araçlarından biridir. Aloe Vera bir bitki çeşididir. Bu bitki çeşidi vitiligo hastalığını geçirmesi için tıbbi amacı ile kullanılır. Aloe Vera'ya tıbbi amacı ile üretilmiş spreyler biçiminde ulaşabilirsiniz. Bu spreyi vitiligolu kısma uygulayarak dağıtmalısınız. Aloe Vera spreyi doktorun reçetesinde olmadan kullanılmamalıdır. Son günlerde Aloe Vera bitkisinin içecekleri de üretilmiştir. Meyve suyu kıvamındaki bitkisel içeceği marketlerde satın alıp kullanabilirsiniz.

Vitiligo hastalığı vücutta belirtileri gözüktüğü anda doktora görünülmesi gerekli olan bir hastalıktır. Vitiligo hastalığı doğru yöntemler ile geçebilen bir hastalıktır lakin vücutta bıraktığı renk değişimi uzun süre deride kalabilir. İşte vitiligo hastalığını geçiren tedavi yöntemleri.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Arpacık neden çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?