Tuz ruhu zehirlenmesi

Tuz ruhu kullanılarak lavabo, fayans, klozet ve küvet gibi sert yüzeylerde bulunan kirler hidroklorik asitin aşındırıcı etkisi ile gi...

 

Evlerde yaşanan kazaların bir kısmı, temizlik malzemelerinin dikkatsizce kullanılmasından veyahut temizlik yapılırken yeterli önlem alınmamasından kaynaklanmaktadır. Bu biçimde yaşanan kazaların bir kısmı da tuz ruhundan kaynaklamaktadır. Şimdi, tuz ruhunu daha yakından tanıyalım ve tuz ruhu zehirlenmesinin nasıl gerçekleştiğini inceleyelim.

Tuz ruhu kullanılarak lavabo, fayans, klozet ve küvet gibi sert yüzeylerde bulunan kirler hidroklorik asitin aşındırıcı etkisi ile giderilir. Zehirli bir madde olan tuz ruhu, başta göz ve deri olmak üzere insan dokusu ve diğer çokca madde için ciddi derecede aşındırıcıdır. Tuz ruhu ile temizlik sırasında plastik eldiven kullanılmaması halinde, temas ettiği bölgeyi kısa zaman içinde aşındırır ve yanıklara neden olabilmektedir. Keskin bir kokuya sahip olan tuz ruhu, yoğun bir biçimde kullanıldığı zaman, buharının solunması ile solunum sistemini de aşındırarak nefes almayı zorlaştırır ve öksürüklere neden olur.

Temizlik sırasında buharlaşan temizlik malzemelerini solumamak içinse, nemli bezle ağız ve burun kapatılmalı yahut nemlendirilmiş bir iş maskesi kullanılmalıdır.

Tuz ruhu zehirlenmesi yaşamış kişi en kısa bir zaman içerisinde açık havaya çıkartılıp bolca temiz hava almaları sağlanmalıdır. Zehirlenen kişiye su, ayran ve portakal suyu gibi içeceklerin içirilmesi veyahut kişinin kusturulmaya çalışılması ise son derece yanlış davranışlardır. Zehirlenen kişi hiçbir şey yedirilip içirilmeden hastaneye götürülmelidir.

 

Tuz ruhu, hidroklarik asit (HCl) adı verilen kimyevi bileşiğin piyasadaki adıdır. Bu bileşik hidrojen ve klor elementlerinden oluşur. Sanayide çok değişik alanlarda kullanılan hidroklorik asit, tuz ruhu adıyla evlerimizde de temizlik malzemesi olarak kullanılır. Tuz ruhu, saf haldeki hidroklorik asidin su ile seyreltilmesi ile hazırlanarak piyasaya sürülür. Bu biçimde tuz ruhunun etkisi azaltılarak, istenmeyen hallerde verebileceği zararlar da bir nebze önlenmiş olur.

Daha etkili temizlik yapmak için eğer tuz ruhu çamaşır suyu ile karıştırılırsa, zehirli bir gaz olan klor gazı meydana gelir. Bu karışımın uygulama alanında bir zaman bekletilmesiyle, bilhassa havalandırma yetersiz ve alan küçük ise, bu alanda klor gazı tam olarak birikir. Temizlik yapılmış olan alana giren kişi klor gazını soluduğunda bu gaz solunum yolunda bulunan su ile birleşerek hidroklorik aside dönüşür ve zehirlenmeye neden olur. Zehirlenen kişide astıma benzer belirtiler görülmektedir. Bilhassa astım hastaları, solunum sorunları olanlar, akciğer hastalıkları olanlar ve kalp hastaları bu durumdan çok çok fazla etkilenirler.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Çaydanlık nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?