Su tasarrufu neden önemlidir?

Vücudumuzun takribî %70'lik kısmı sudur. Suyun insan vücudumuzu için önemi işte bu orandadır. Su olmazsa insan olmaz ve su olmazsa hi...

 

Su hayattır ve hayatın devamı için tamamımızın ihtiyacıdır. Dünyamızın 4'te 3'ü su olsa da, bunların çoğu tuzlu sudur ve bizim kullanabileceğimiz suyun miktarı hayli azdır. Suyun insan vücudumuzu için çok büyük önemi vardır. Enzimsel reaksiyonların gerçekleşmesi için sulu bir ortama ihtiyaç vardır yahut protein sentezi için yine sulu bir ortama ihtiyaç duyar vücudumuz.

Vücudumuzun takribî %70'lik kısmı sudur. Suyun insan vücudumuzu için önemi işte bu orandadır. Su olmazsa insan olmaz ve su olmazsa hiç bir canlı için hayat olmaz. Canlılığın devamı için su şarttır. Bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve ayrıca bakteriler... Su olmazsa yaşayamaz ve ölürler. O nedenden dolayı suyun değerinin farkında olup suyumuza sahip çıkmalıyız. Su tasarrufu bu sebeplerle şarttır ve açıklamamız gerekli olan daha pek çok neden vardır. Mesela temizlik. Su olmadan temizlik olabilir mi? Tabii ki olamaz. Bu nedenden dolayı suyun değerinin farkında olrak hareket etmeliyiz. Bunu yapmak için de tasarruf yapmak gerekir. Küresel ısınma bir kaç yıldır duyduğumuz bir terim olsa da gerçektir. Eğer tüketim daha da çok artarsa ki artacak dünya iflas etmenin eşiğinde. O neden ile tüketici değil üretici olmalıyız. Çözümler üretmeli en azından kendi evimizde tasarrufu her konuda sağlamalıyız.

Tasarruf yapmanın değerini bildikten sonra her şeyden tasarruf yapmaya başlayacaksınız. Ufak gibi görünen ve bunun ne değeri olurki dediğiniz şeylerden bile tasarruf yaptığınızda dünyanın yanında oluyorsunuz demektir. Çünkü herkes kendi evinde bunu yaparsa ufaklar birikerek devleşir. Mesela en fazla misal verilen ve hepimiz bildiği, 'diş fırçalarken suyun kapatılması'. Pek önemli bir davranıştır çünkü minimum 5 litre su tasarrufu yapmamızı sağlamaktadır. Her kişinin 5 litre su tasarrufu yapması devasa boyutlara ulaşır. Suyun değerlendirilmesi adına, teknolojiyi kullanmak çok önemlidir. Elde yıkanan bir çamaşır veya bulaşık, makinede yıkanandan yeterince fazla su ve elektrik tüketir. Tasarruf yapmaya başladığınızda hem evinizin bütçesine aynı zamanda ülkenizin bütçesine aynı zamanda dünyaya çok büyük fayda sağlayacaksınız. Tasarruf yapma gücünüzü keşfedin ve dünyayla dost olun.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bireysel emeklilikte devlet katkısı nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?