Stoper nasıl olunur?

Futbolcu olabilmek için küçük yaşlardan başlayarak çok disiplinli ve sıkı bir çalışma içine girmek gerekmektedir. Futbolcuların büyük...

 

Futbolculuk günümüzün en gözde mesleklerinden birisi halinde bulunur. Futbolcuların yüksek maaşlar kazanmaları ve toplum önünde yer almaları gençleri ve çocukları futbolcu olma yönünde teşvik etmektedir. Bu doğrultuda herkes kendi fiziki ve teknik özelliklerine göre hangi mevkide kendisini gösterebileceğini düşünmeli ve ona göre hareket etmelidir. Stoper mevkisi bir takımın çok önemli noktalarından birisidir. Peki stoper nasıl olunur?

Futbolcu olabilmek için küçük yaşlardan başlayarak çok disiplinli ve sıkı bir çalışma içine girmek gerekmektedir. Futbolcuların büyük bir popülerite kazanmaları ile beraber hemen herkes futbolcu olmanın hayalleri kurmaya başladı. O nedenden dolayı rakiplerden fark yaratabilmek için çok çalışmak ve 7-8 yaşından başlayarak bir kulüp yapısının içine girmek gerekmektedir. Stoper olmak için ise fiziki çalışmalara özen göstermenin yanında beslenmeye ve güç çalışmalarına özen gösterilmelidir. Ek olarak topla haşır neşir olan bir stoper adayının diğer stoper adaylarından çok çok büyük bir şansı olur.

Stoper, bir takımın defans hattının göbeğinde oynayan kişiye verilen addır. Stoper kaleciden sonra kendi kalesine en yakın bölümde görev alır. Futbolda en kritik bölümlerden biri olan stoper mevkisi takımının gol yememesi adına pek önemli görevlere sahiptir. 

Çağımızın futbol anlayışında stoper oynayan insanların güçlü ve fizikli yapılarda olması gerekmektedir. Ek olarak stoperler rakip takımların forvet oyuncuları ile birebir kalacakları için hayli çevik ve hızlı olmalıdırlar. Tüm bunlarla birlikte eskiden stoperlerde teknik ve pas becerisi aranmazken son yıllarda pekçok takımın pas oyununa geçmesi ile beraber stoperlerin de bir orta saha futbolcusu gibi pas yapma özelliğine sahip olması istenmektedir.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Futbolda adam markajı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?