Mobilya dekorasyonu nasıl yapılır?

Mobilya dekorasyonunda dikkatli olmanız gerekli olan noktalar şunlardır....

 

Son yıllarda her mekanda mobilyalar yer alır. Ama bazı mobilyalar münasip dekore edilmediği için odalarda fazla yer kaplayıp genel oda dekorasyonunu da bozmaktadır. Peki mobilya dekorasyonu nasıl yapılmaktadır, nelere dikkat edilmesi gerekmektedir? İşte cevabı.

Mobilya dekorasyonunda dikkatli olmanız gerekli olan noktalar şunlardır.

Dekorasyon

Mobilya konusunda dikkatli olunması gerekli olan noktalardan biri de dekorasyondur. Dekorasyonu düzgün yapılmayan mobilyalar odalara uyum sağlayamayabilir. Dekorasyonu yapmak için ise oda için kafanızda bir tema belirlemelisiniz. Her mobilyanın her alana uymayacağını da düşünmelisiniz. Zamanımızda sürekli yapılmış olan hatalardan biri de modern dekorasyonda eski mobilya kullanıp antika temalı tasarlanmış alanlarda modern takımlar kullanılmasıdır. Bunu önlemek için mobilyalarınızda değişim yapabilirsiniz. Değişim yapmak istemiyorsanız mobilyalarınızın rengini oda dekorasyonu renginde boyayarak uyumu sağlayabilirsiniz. Mobilyaları aldıktan sonra genel dekorasyonu sağlayabilmeniz için birtakım eksikler giderilmelidir. Bunlar ışık, tablo, perdeler, duvar rengi ve benzeridir. Mobilyayı tamamlayabilmek için mobilya renginde ve maddesinde objeleri konulan alanda kullanabilirsiniz. Hassaten ışık rengi de mobilya ile ters kullanılmamalıdır. Beyaz ve pudra tonlarında beyaz, ağaç tonlarındaki mobilyalarda ise sarının tonlarında ışıklar kullanılabilmektedir. Mobilyanızı tamamlamak için önüne koyacağınız sehbayı dekoratif objeler ile süsleyebilirsiniz.

 

Oda ölçüleri

En çok yapılmış olan hatalardan biri mobilyaların oda ölçülerine göre değil görünümlerine göre seçilmeleridir. Oda ölçüleri alınmada alınacak mobilyaların odaya küçük yahut büyük gelme ihtimali vardır. Bunu yapmak için mobilyaları koyacağınız alan önce dekore edilmeli, mobilyalar için ayrılan alana ise mobilya seçilmelidir. Bu alanlarda mobilya setleri de kullanabilirsiniz. Alanı tümüyle mobilyalar ile kaplamak istiyor iseniz oturma grubu mobilyalarının yanında set olarak satılan diğer mobilyaları da edinebilirsiniz. Bu mobilya dekorasyonu açısından tamamlayıcı bir nitelik görür.

Modern Mobilya Dekorasyonu

Çağımızda çoğunlukla şirketler modern mobilya dekorasyonuna önem verse de evlerde de hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Modern mobilya dekorasyonu küçük odalarda bile kullanılabilirliği açısından pek önemli bir mobilya dekorasyon çeşididir. Klasik anlamda yapılmış olan mobilya dekorasyonu çokca obje, resim, ekstra mobilya ve dekorasyon ürüleri ister. Modern mobilya dekorasyonunu ise pratik bir biçimde dizayn edip kullanabilirsiniz. Bilhassa çocuk odaları modern biçimde döşenebilir. Modern mobilya dekorasyonunda beyaz ışık kullanılmalıdır. Ek olarak duvar posterleri de kullanılabilmektedir. Mobilya yanlarında kullanılacak su temalı obje ve ürünlerle tümüyle modern görüntüye sahip olabilir. Mobilyaları mobilya marketlerinden alabileceğiniz gibi şehirlerin mobilya üretimi ile adı anılan bölgelerinden de alabilirsiniz. Bu bölgeler çok tür ve dekoratif fikir vereceği için, mobilya tercihi ve dekorasyonunda uğranması gerekli olan yerlerdir. Mobilya seçerken mobilyanın kalitesi, üretildiği madde ve kullanışlılığı da önemlidir. Bu noktalara dikkat göstererek kullanılabilir ve şık bir mobilya seçebilirsiniz.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Beyaz mobilya nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?