Klavye nasıl silinir?

Klavyeler gün içinde, masa üstünde yenilen yemekler, dış etkenler gibi nedenlerden dolayı kirlenir. Belli devirlerde klavyelerin temi...

 

Kullandığımız bilgisayarların klavyeleri zaman içinde dış etkenlerden etkilenerek kirlenir. Peki klavye temizliği nasıl yapılmalıdır, klavye nasıl silir?

Klavyeler gün içinde, masa üstünde yenilen yemekler, dış etkenler gibi nedenlerden dolayı kirlenir. Belli devirlerde klavyelerin temizliği yapılmalıdır. Masaüstü bilgisayarlarının klavyeleri dizüstü bilgisayarlara göre daha ayrıntılı bir biçimde yapılmalıdır. Bunun sebebi tuş aralarının daha açık ve boyutunun daha büyük olmasıdır. Klavye temizlerken bilgisayarınız kapalı yahut klavyeniz bilgisayardan ayrı olmalıdır. Bunun sebebi temizlik esnasında basılan tuşların bilgisyara zarar vermemesi ve klavye iletiminin bozulmamasıdır. Klavyenizi bilgisayardan ayırdıktan yahut bilgisayarınızı kapattıktan sonra temizliğe başlayabilirsiniz. Temizlik için gereken olan malzemeler mikrofiber bez, kuru bez, kimyevi temizleyiciler, kulak pamuğu vb temizlik ürünleridir. Bu ürünleri temin ettikten sonra temizliğe başlayabilirsiniz.

İlk safha olarak kuru bir bezle klavyenizin üstünü silin. Yüzeyde toz kalmadığından emin olana kadar bu işlemi uygulayın. Klavyenizi ters çevirerek yavaş darbeler ile klavye içinizi uğraşsız temizleyebilirsiniz. Daha detaylı ince bir temizlik yapmak istiyor iseniz klavyenizi arka tarafında bulunan vidalar aracılığıyla söküp temizlik yapabilirsiniz. Klavyeniz yavaş darbeler sonucu içindeki yemek parçalarını dış yüzeye atacaktır. Klavye temizliğinizi korumak için klavye üstünde yemek yememeniz gerekir. Tuş aralarında kalan yemek parçacıklarını yahut tozları kulak pamuğu aracılığıyla temizleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra mikrofiber beze klavye temizleyici ürünleri sürerek klavyenizin tamamını silmelisniz. Sildikten hemen sonra tekrar kurulayın. Klavyenizin içine mutlaka sıvı ürünleri temas ettirmemelisiniz. Kurulama aşamasından sonra bir zaman bekleyerek klavyenizi kullanabilirsiniz. Klavyenizi kullanım, kirlenme sıklığına göre temizleyebilirsiniz. Klavye temizliği ile beraber bilgisyara temizliğinizi de yapmanız klavyenizin de daha geç kirlenmesini sağlayacaktır.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Temizlik şirketi nasıl seçilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?