Japon tarzı dekorasyon nasıl yapılır?

Evinizde Japon tarzı bir dekorasyon oluşturmak istiyor iseniz başlıca yapmanız gerekenler alan açmaktır. Geniş alanlara sahip bir dek...

 

Japonların hayatlarını belli bir felsefe içinde sürdürdüğü herkesçe malumdur. Tıpkı hayatları gibi evlerinde de Japonlar belli bir felsefe içinde dekorasyonlarını gerçekleştirmektedir. Bu felsefenin temelini ise kötü enerjiden uzak durmak ve sadelik oluşturur.

Evinizde Japon tarzı bir dekorasyon oluşturmak istiyor iseniz başlıca yapmanız gerekenler alan açmaktır. Geniş alanlara sahip bir dekorasyon ortamın enerjisini artıracak bir unsurdur. Bunun içerisinde gösterişli ve yoğun eşyalardan kurtulmanız gerekmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda sahip olunabilecek minimum eşya sahip olunabilecek maksimum huzur anlamına gelir.

Japon veya Zen felsefesine göre dizayn edilmiş evlerde en temel oda ise oturma odalarıdır. Japonlar ev hayatlarının büyük kısmını geçirdikleri bu odada çoğunlukla duvarlardan kurtulur ve genişliği sağlarlar. Oturma odalarında kullanılan eşyaların tercihinde ise negatif enerjiden uzak durulur. Bunu yapmak için minimalist bir yaklaşım ile en sade öğeler oda içinde kullanılır. Gösterişli mobilya ve eşyalardan uzak durulur. Eşyalar büyüklükleri de önemlidir. Görüş alanını etkileyecek ve ışığın oda içindeki hakimiyetini engelleyecek eşyalar oturma odalarında mutlaka kullanılmaz. Eşyaların yerden yükseklikleri de hayli önemlidir. Bunun kanıtı olarak yatak odalarında kullanılan yer yataklarını gösterebiliriz.

Evlerde kullanılan başlıca aksesuarlar ise kuş figürleri ve resimleridir. Bunun peşi sıra ikebana ismiyle anılan çiçek düzenleme sanatı da Japon tarız dekorasyon kullanılan evlerde sıkça rastlanan bir aksesuar olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Japon tarzı dekorasyonlarda en fazla kullanılan renk ise muhakkak beyazdır. Beyazın peşi sıra bej de sıkça rastlanan bir renk olarak karışımıza çıkmaktadır. Bunun bu şekil dekorasyon için önemli olan ışıkla yakından ilgisi vardır. Benzer zamanda kahverengi ve yeşil gibi doğayı anımsatan renkler ve kırmızı da bu tarz dekorasyonda kullanılan renklerdir. Kahverengi, yeşil ve kırmızı kullanımı ile dekorasyona canlılık ve hareketlilik sağlanmaktadır.

Japon tarzı dekorasyonlarda olmazsa olmaz bir unsur ise ilk çağlardan bu yana Japon evlerinde görülebilen sürgülü kapılardır. Gelişen teknoloji ile beraber kapıların yapısal özelliklerinde değişiklikler olsa da halen Japon evlerinde sürgülü kapıların en temel öğe olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Kullanılan eşyaların yapıldığı malzemelere bakıldığı zaman ise yine doğal olana dönüşü görmekteyiz. Eşyaların ağaç, bambu ve keten gibi doğal malzemelerden üretilmiş olmasına özen gösterilir. Plastik ve metal unsurlardan mümkün olan en üst seviye uzak durulur.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Giyinme odası nasıl dekore edilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?