Halı kaplama nasıl yapılır?

Unutmamanız gerekli olan önemli detaylardan biri, halının hava yönüne dikkat göstermeniz. Genelde bu yön halının arka kısmında bir iş...

 

Halı kaplama işlemini yapabilmeniz için her şeyden önce halıyı kaplayacağınız zeminin genişliğini ve duvarlar arasındaki mesafeyi iyi bilmeniz gerekmektedir. İlk olarak kare yahut dikdörtgen olan mekanın 4 ayrı duvarının ölçülmesiyle beraber, en uzun boy ve en uzun en tespit edilmelidir. Eğer halıyı kaplayacağınız yer L halinde ya da Z şeklindeyse mekanın ve odanın biçimi hepsinden önce çizilererek değişik olan her duvarın üstüne ölçüsü not edilir ve böylelikle de miktar belirlenir.

Unutmamanız gerekli olan önemli detaylardan biri, halının hava yönüne dikkat göstermeniz. Genelde bu yön halının arka kısmında bir işaretle gösterilir. Artık işleminiz tamamlanmıştır. Kolayca kaplama halınızı kullanabilirsiniz.

Bandı seçerken mutlaka halının arka tarafına dikkatinizi açmanız gerekir. Daha sonrasında da zeminin zorlanma durumunu kontrol etmelisiniz. Bu konuda işinize yarayacak bir sürü bant türü mevcuttur. Farklı halı sırtlarına münasip bantların peşi sıra, normal ve yüksek zorlamalara münasip bantlar da tercih edebilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Uygulamada en ehemmiyetli detaylardan biri de şudur; Mekanın veyahut odanın boy ve en ölçüsüne muhakkak 10-15 cm uygulama payı bırakmak. Diğer önemli detay ise halıyı kaplayacağımız zeminin halidir. Zemin sağlam, temiz, düzgün ve çatlaksız olmalıdır. Halıyı kaplamadan önce muhakkak bu zemini temizlemeniz gerekir. Örneğin üstünde eskiden kalmış parke, PVC döşeme ve plastik levhalar var ise her şeyden önce bunların zeminden arındırılması gerekir. Tüm bu işlemleri tamamlayınca, yapıştırma bandıyla kaplama işlemine çok rahat bir biçimde başlayabilirsiniz.

 

Kaplama işlemine başlamadan önce süpürgelikleri sökmeniz gerekir. Bu işlemi olabildiği kadar dikkatli yapmalısınız ki işlem bitince da süpürgeliklerinizi eskisi gibi kullanmaya devam edebilin. Halının kenar bölümünde yer bulan zemine döşeme bandını yapıştırın ve dikkatli ovmaya başlayın. Daha sonrasında halıyı açın ve bir gün bekletin. Bu vesileyle halı kaplanacağı yere alışmaya başlayacaktır. Sonra halıyı kaba bir biçimde keseceksiniz ve tekrar rulo biçiminde geriye doğru toplayacaksınız. Tüm bu işlemleri tamamlayınca, döşeme bandının üstünde yer bulan koruyucu kağıdı çıkaracaksınız. Bu koruyucu kağıdı çıkardıktan sonra halıyı bandın ortasından sıkıcı bastıracaksınız. Ve orada son olarak yapacağınız işlem, halının kenar bölgelerini dikkatli kesmek olabilecektir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Elektrikli şömine nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?