Biyoteknoloji mezunları nerelerde çalışır?

Mezunların çalışma mekanları ofis ve laboratuar ortamı olabileceği gibi hastane ve fabrika ortamı da olabilir. ...

 

Gelişen teknoloji ve tıp alanının birleşmesinden meydana gelen bir dal olan biyoteknoloji, çok miktarda disipleni kapsayan bir bilim ve mühendislik dalı olma yolunda ilerler. İyi bir eğitim ve bilgi dağarcığı gerektiren bu alan, insanlığa yardım etmeyi amaçlayan ve teknolojiyi anlayıp, yorumlayabilen bireyler tarafından tercih edilir. Kreatif fikirler için uygulama sahaları çok geniş bir alandır.

Mezunların çalışma mekanları ofis ve laboratuar ortamı olabileceği gibi hastane ve fabrika ortamı da olabilir. 

Biyoteknoloji, mühendislik ve teknik elemanlık olmak üzere iki meslek dalına ayrılır. Teknik elemanlar üretim safhasında parçaların birleştirilmesi ve üretim bandının işlenmesi görevlerinin yanında, cihazların bakım ve onarımını sağlamaktadır. Bu meslek grubuna biyoteknoloji teknikerleri denir ve yalnızca elektronik altyapı hakkında bilgi sahibi olmaları genelde yeterlidir. Hastalener biyomedikal departmanlarında, üretim tesislerinde, akademik alanlarda yer alabilirler. 

Biyoteknoloji mühenindisliği alanına ise "biyomühendislik" de denir. Hem elektronik, aynı zamanda biyoloji bilgisi gerektirdiği için her iki disiplinden de öğrenci kabul eder. Eğitim sonuç kısmında ise mühendislik unvanlarını alan kişiler AR-GE departmanları, tıbbi cihaz tasarım ofisleri, hastanelerin biyomedikal departmanları, biyomedikal tasarım şirketleri, tıbbi cihaz üretim tesisleri ve bakım-onarım bölgeleri, teknoloji şiretlerinde çalışma imkanlarına sahip olurlar. Bu sektörlerin yanında akademik kariyer imkanları da mevcuttur. 

 

Cihaz tasarlama konusunda kendilerine güvenen biyoteknoloji mezunları ise kendi şirketlerini ve üretim tesislerini kurarak üretim yapabilir ve benzer zamanda istihdam yaratabilir. Gelişen teknolojiyle ilişkili olarak, giyilebilir teknoloji cihazları gibi yaygınlaşan yeni sektörler ortaya çıkmakta ve biyoteknoloji, bu sektörlerin ve insan bazlı elektronik tasarımın tam merkezinde yer bulur 

Zamanımızda sağlık ve teknoloji sektörü denince akla ilk gelen, tıbbi cihazlardır. Bu cihazların kullanımı, tasarımı ve üretimi tümüyle biyoteknoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır. İnsanların sağlığına büyük katkı sağlayan bu cihazlar (MRI, EKG, EKO, Ultrasound, vb.) idealist olan meslek sahipleri için tatmin edici bir çalışma alanıdır. Tıbbi cihazların tasarımını ve üretimini yapan şirketlerde ve üretim tesislerinde kariyer imkanları mevcuttur. Tıbbi cihazların donanımı ayrı bir alanı, yazılımı ise ayrı bir uzmanlık alanını kapsar. Donanımı tercih edenler elektronik alanında çalışmalar yaparlar. Yazılım alanında çalışanlar ise cihazların nasıl çalışacağını ve arayüzünü türlü yazılım dilleri ile kodlayarak tasarlar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan İş yerinde mutlu olmanın yolları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?