Degaje yaka nasıl giyilir?

Her şeyden önce şu bilinmelidir ki, degaje yaka bir kurtarıcıdır. İster iseniz kotun üstüne istediğiniz rengi giyerek arkadaşlarınızl...

 

Dökümlü, hafif açık, serbest yaka biçimine degaje yaka denir. Bu tanımdan hareketle hem dökümlü hem hafif açık aynı zamanda serbest yaka ise bu yaka tarzı, kesin yaz kıyafetleri içindir, diye düşünmeyin hemen. Degaje yaka gerek yazın bluzlarda ve elbiselerde gerek kışın kazaklarda sık kullanılan modeldir. 

Her şeyden önce şu bilinmelidir ki, degaje yaka bir kurtarıcıdır. İster iseniz kotun üstüne istediğiniz rengi giyerek arkadaşlarınızla buluşmaya gidin ister iseniz siyah, geniş kemerli, kumaş pantolonun üstüne siyah degaje yaka bir bluzla üstüne ince bir ceket giyerek işe gidin. Tabii siyah pantolon ceket arasına renk atmak da size kalmış; lakin eğer beyaz bir bluz düşünüyor iseniz bluzunuzun kumaş kalitesine çok dikkat etmelisiniz. İnce, beyaz kumaşlı bir degaje yaka bluz sizi ciddi görünümünüzden çok uzaklara götürebilir. Bu bluzları ister iş, ister sivil hayatınızda kullanın üstüne mutlaka yakasız ceketler tercih etmelisiniz ki, ceketteki hareketlilik bluzun hareketliliğinin önüne geçmesin ve göz yorucu bir görüntüye neden olmasın. Yine benzer mantıkla bu bluz ile, uzun kolye ve küpeler tercih etmeyin. Degaje yaka kazaklar ise kot ile iyi görünüm oluşturmakla beraber, uzunları tayt ile beraber giyildiğinde sizi şık bir görüntüye kavuşturur.

Eğer biraz kalınca bir boyna sahipseniz, yakası olabildiği kadar uzun degaje yaka kazak ve bluzlar boynunuzu daha ince gösterecektir.  Balıketli veya hafif kilolu iseniz degaje yaka bluz, elbise veyahut kazakları tercih etmemenizi öneririz; çünkü bu tarz bluzlar/kazaklar yaka kısmı salaş olduğundan zıtlık oluşturmak adına çoğu zaman diğer kısımlar vücudumuzu sıkıca sarar.

 

Birkaç ipucunun da vücut ölçülerine göre verilmesi gerekirse şunlar söylenebilir:

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Atlet nasıl giyilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?