Boşnak dili ve edebiyatı mezunları nerelerde çalışabilir?

Boşnak Dili ve Edebiyatı kısmını bitiren mezunlar Türkiye'de ya da Bosna Hersek'te çalışma imkanına sahiptir. Buna ek olarak Sırbista...

 

Türkiye'de Trakya Üniversitesi'nde bulunan Boşnak Dili ve Edebiyatı bir yabancı dil bölümüdür. Edebiyat Fakültesi içerisinde yer bulan bu bölümün toplam eğitim süresi dört senedir. Bu bölümü okuyan kişiler Rus Dili veyahut Macar Dili kısımlarından yan dal yahut çift anadal programlarında bulunabilir. 

Boşnak Dili ve Edebiyatı kısmını bitiren mezunlar Türkiye'de ya da Bosna Hersek'te çalışma imkanına sahiptir. Buna ek olarak Sırbistan, Kosova, Arnavutluk ve Macaristan gibi ülkelerde de iş olanakları vardır. Parça mezunlarının çalışma alanlarının içinde çeviri ofisleri bulunmaktadır. Bu bürolarda Boşnakça yazılmış edebi metinleri, akademik çalışmaları, yazışmaları yahut diğer kaynakları Türkçe'ye ya da diğer dillere çevrilmesiyle sorumludur. Bu ofisler benzer zamanda dergi, gazete ve kitapların basıldığı yayınevi yahut basım merkezleri de olabilir. Bu alanlarda çalışan bölümünden mezun olanlar editör, redaktör, yazı işleri müdürü unvanlarını üstlenebilir. Bosna Hersek'te ve Balkanlar'da hizmet veren basın yayın kuruluşlarında da bu bölümünden mezun olanlar çalışabilir. 

Boşnak Dili ve Edebiyatı kısmını bitiren öğrenciler gerek Türkiye'de gerekse Balkan ülkelerinde akademik kariyere adım atabilirler. Türkiye'de başta Trakya Üniversitesi ve Bosna Hersek'te bulunan üniversitelerde master ve doktora eğitimini tamamlayan kişiler bu alanda uzmanlaşabilir. Balkan milletlerinin konuştuğu diğer diller olan Arnavutça ve Sırpça gibi dilleri de kolay bir biçimde öğrenebilen bölümünü bitirmiş kişiler Sırbistan, Arnavutluk, Macaristan ve Kosova gibi ülkelerde de öğretim üyesi olarak çalışabilir. 

 

Balkanlar'ın sürekli stratejik bir öneme sahip olması bu bölüm mezunu olan kimseleri uluslararası alanda çalışmaya yönlendirebilir. Türlü uluslararası kuruluşlarda rehber ve çevirmen olarak görev alabilen bölümünden mezun olanlar NATO ve Birleşmiş Milletler gibi temsilciliklerde görev alabilir. Bunun yanında Avrupa Birliği ofislerinde de Balkan toplumu için gereken hizmetlerde bulunmaları mümkündür. 

Bölümünü bitirmiş kişiler Türkiye'de ve Bosna Hersek'te turizm alanında de çalışabilir. Özel olarak Türk-Boşnak ilişkilerinin tarihsel bir geçmişe sahip olması ve bu iki ülkenin vatandaşları arasında seyahatin çok fazla olmasını sağlamıştır. Bu bölüm mezunu olan kişiler Türk ve Boşnaklara rehberlik yapabilir ve türlü geziler organize edebilir. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Halkla ilişkiler mezunları nerelerde çalışır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?