Bordür nasıl kullanılır?

İç dekorasyonda kullanılan süpürgelikler, kartonpiyerler, profiller, değişik ebat ve desendeki fayanslar gibi alanları biri birinden ...

 

Fransızca "kenar taşı" anlamına gelen bordürler, zemin üstünde değişik alanları ayırmak için kullanılan dekorasyon uygulamalarından biridir. Kaldırımlarda, yollarda, peyzajda ve iç dekorasyonda, çok malzeme bordür olarak kullanılabilmektedir.

İç dekorasyonda kullanılan süpürgelikler, kartonpiyerler, profiller, değişik ebat ve desendeki fayanslar gibi alanları biri birinden ayırmakta kullanılan bütün uygulamalara bordür adı verilebilir.

Evlerde en fazla kullanılan bordür uygulamalarını mutfak ve fayans kaplamalarında kullanılan seramik bordürler oluşturmaktadır. Standart bir fayansla kıyaslandığı zaman daha küçük ölçülere sahiptirler. Zemine uyumlu değişik renk ve desenlerde üretilen seramik bordürlerin, gerek montaj gerek kullanım açısından fayanslardan bir farkı yoktur. 

Bordür kullanılırken alanın özellikleri iyi değerlendirilmelidir. Renk, ebat ve materyal, uygulama yapılmış olan alanın görünümünü ciddi bir biçimde etkileyebilir. En belli etkisi, alanın genişlik algısı üzerinedir. Yanlış uygulamalar, mekanların daha dar ve bölünmüş algılanmasına neden olabilir.

Seramik bordürler banyo, tuvalet ve mutfak duvarlarında ayrılmış, sınırlandırılmış alanlar yaratırlar. Zemin yerleşimlerinde süpürgelik yerine, duş duvarlarında, ayna ve dolap yerleşimlerinde bir sınır olarak yahut fayans aralarında yalnızca dekoratif amacı ile olarak da kullanılabilirler. Mutfakta kullanılan bordürler genelde mutfak dolabı ile tezgah arasındaki boşlukta yer alır. Ayrılmış alanlar yaratmak için sık kullanılan dekoratif öğelerden biri de duvar kâğıtlarıdır. Genelde iki değişik renk arasında seçiş yapmak için tercih edilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Fon perde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?