Xenon far nasıl takılır?

Xenon far, araç farında xenon ampul ve bu ampulün ışık vermesi ve kontrolü için özel kit kullanılmasıdır. Xenon farlar halojen ampull...

 

Araç ön aydınlatmalarında, klasik halojen ampullü farların dışında kullanılan diğer bir far türü de xenon olarak adlandırılır. Xenon farlar, halojen ampullere göre hayli avantajlıdırlar. Xenon farlar vesilesiyle hem gün ışığına daha yakın bir ışık elde edilir, aynı zamanda daha az enerji ile çok çok fazla ışık elde edilir. Ek olarak bu xenon ampulleri halojen ampullere göre çok çok uzun ömürlüdürler.

Xenon Far Nasıl Takılır?

Son olarak far ampulüne giden ve daha önce sökülmüş olan elektrik soketi balasta bağlanarak montaj işlemi sonlandırılmaldıır.

Daha sonrasında ampulün balast bağlantısı yapılmalıdır.

Xenon far takılması hayli basit bir işlemdir. Fakat bu far takılması işlemine başlanmadan önce araç kontağının kapalı olduğundan emin olunmalıdır.

Fardaki ampul hafifçe çevrilerek yerinden çıkarılmalıdır. Bu işlem sonrası ampul soketten de sökülmelidir.

Xenon ampul far kapağına açılmış olan delikten geçirilmelidir. Devamında xenon ampul, sökülen halojen ampulün yerine yerleştirilmeli ve plastik tıpanın xenon ampul bölümünde bulunan kablolar fardaki halojen ampulün söküldüğü orijinal soketlere bağlanmalıdır.

Balast uygun yere plastik kelepçeler kullanılarak sabitlenmelidir.

Öncelikle araç far ampulüne giden elektrik kablosu bağlantı soketi yerinden sökülmelidir. Bu işlem soketin tırnaklı yapısından ötürü biraz zor olabilir.

 

Daha sonrasında far yuva kapağı yerinde çıkartılmalıdır. Far yuva kapağının tam orta tarafına, xenon far kablosunda bulunan siyah plastik tıpa genişliğinde bir delik açılmalıdır.

Xenon Far Nedir?

Xenon far, araç farında xenon ampul ve bu ampulün ışık vermesi ve kontrolü için özel kit kullanılmasıdır. Xenon farlar halojen ampuller gibi elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek ışıma yapmazlar. Xenon ampulleri quartz bir cam tüpten ortaya çıkar ve içlerinde yüksek basınçta xenon gazı bulunmaktadır. Halojen ampuller gibi filaman bulundurmayan xenon ampullerde iki adet elektrot bulunmaktadır ve elektrik akımı xenon gazı ile elektrotlar arasında iletilir. Üstünden akım geçen gaz ise ışıma yapar.

Xenon ampulleri halojen ampuller gibi 12 voltluk elektrikle çalışmazlar. Bu ampullerin çalışması için gereken olan 85 Voltluk gerilim ise balast ismiyle anılan özel parça tarafından sağlanmaktadır. Bu parça dışında xenon far sistemlerinde, farın önünde bir mercek ve yarım ay biçiminde bir perde bulunmaktadır. Mercek ışığın daha etkili biçimde gönderilmesini sağlarken, yarım ay biçimindeki motorla çalışan perde ise kısa ve uzun far ayarında kullanılmaktadır. Ek olarak bu xenon farlar, farda meydana gelen kirlenmeden etkilendikleri için far yıkama sistemleri ile beraber kullanılırlar.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Banka hesabı açmanın faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?