Samba dansı nasıl yapılır?

1- Erkek partner sağ eliyle kadın partnerin sırtını kavrar ve sol eliyle elini tutar. Kadın ise sol elini partnerinin omzuna koyar....

 

Brezilya denince akla gelen Samba dansı, Samba müziği ve 2/4 yahut 4/4'lük ölçüyle yapılan latin salon dansıdır. Kökeni Afrikalı kölelere dayanır ve Samba bu kölelerin dilinde dans demektir. Afrikalı köleler tarafından Brezilya'ya taşınmıştır. O neden ile figürlerinde Afrika'nın geleneksel danslarının etkileri görülmektedir. Rio Karnavalı ile dünya çapında üne kavuşan Samba dansı, her sene şubat ayında gerçekleşen Rio Karnavalı'nda renkli kıyafetler eşliğinde sergilenmektedir.

1- Erkek partner sağ eliyle kadın partnerin sırtını kavrar ve sol eliyle elini tutar. Kadın ise sol elini partnerinin omzuna koyar.

Daha ileri adımlara geçilmeden önce bu adımlar otomatik olarak yapılmaya başlanıncaya kadar kolay yapılmalıdır. Dans edilmeyen dönemlerde bile Samba müzikleri dinlemek ritme alışmak açısından yararlıdır 

7- Kadın partner ise benzer figürleri sağ ayağıyla başlamak suretiyle uygulamalıdır. Fakat erkek partnerin hareketleri daha sakin, kadın partnerinkiler ise daha kıvrak ve hareketli olmalıdır.

5- O sırada üst beden sabit tutulurken, kalça sağa ve sola sallanır.

2- Hızlı-hızlı-yavaş biçiminde 3 adım atılır. 3 adımlık ritimler arasında geçişler dizler bükülerek ve hafifçe yükselerek yapılmaktadır. Erkek partner hep sol ayak ile başlar. Bu nedenden dolayı kadın sağ ayakla başlamalıdır.

4- Bu adımdan sonra ağırlık önce sağ ayağa verilir. Sonrasında hızlı bir şekilde sol ayağa verilir.

 

6- Önce sağ ayak, sonrasında sol ayak ile geri adım atılır. Benzer zamanda ağırlık önce sol ayağa sonra hızlı bir şekilde sağ ayağa verilir.

3- Erkek partner sol ayağını ileri doğru atar ve sonrasında sağ ayağını da benzer hizaya getirir. Ama ağırlığını yalnızca sağ ayağına vermemelidir.

Samba dansı kıvrak, hızlı ve neşeli bir danstır. Kıvraklığa ve kalça hareketlerine dayanır. Yeterli kıvraklığa erişmek için uzun zaman çalışmak gerekmektedir. Karnavallarda kişisel olarak yapılırken, yarışmalarda bilhassa eşli olarak yapılmaktadır. Sambanın diğer latin danslarından farkı dans edilirken karın kaslarının da kullanılması ve dizlerin ileri geri kırılmasıdır. 2 ay gibi kısa bir zamanda Samba dansının temel figürlerini öğrenmek mümkündür. Bu temel figürler ve ayak hareketleri ise şöyle sıralanabilir:

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Dil piercingi nasıl takılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?