Ranza nasıl ayrılır?

Ranzalar genel açıdan şu şekil birleştirilir, öncelikle alttaki yatağın birleştirilmesi gerekmektedir. Daha daha sonra ise sıra üst r...

 

Çocuk odası denildiği zaman kimselerin akıllarına ilk gelen parçaların başında, ranza geliyor. İster küçük eve sahip olunsun isterse iki çocuğun benzer odada kalması istensin hiç fark etmez, böyle bir problemin tek çözümü odaya ranza koymaktır.

Ranzalar genel açıdan şu şekil birleştirilir, öncelikle alttaki yatağın birleştirilmesi gerekmektedir. Daha daha sonra ise sıra üst ranzayı takmaya gelir. Üst ranzanın alt kısmında çoğu zaman destekli bir bölme bulunmaktadır. Gereken vidalama işlemleri sonra ranza takılır. Ayrılacağı zaman da buna benzer işlemlerin belli bir sırada yapılmış olması gerekmektedir. Özel girişler ile takılan bu bölgenin, ranzalar ayrılmak istendiği zaman vidalarının çıkartılması yapılacak ilk adımdır.

Daha ardından ranzanın marka veyahut modeline bağlı olarak alttaki yatağın başlığı ile üstteki ranzanın ayaklarının biri birinden ayrılması gerekiyor. Biri birine geçmeli halde olan ayaklar çıkınca da artık ranzalar ayrılmış olabilecektir. İkinci yatağın alınması devamında ise yatak istenen yere yerleştirilebilir. İki yatağın biri birinden bilhassa pek farkı yoktur. Kimi kez alttaki yatakta eşyaların koyulması adına bölmeler bulunmaktadır. Aileler, ranzalar hasebiyle çok uzun süreler boyunca bir sorun yaşamadan çocuk odalarını yenilemeye ihtiyaç duymadan kullanabilmiş olur.

Yeni çıkan ranza modelleri vesilesiyle çocuklar ister satın alınan ranzaları orijinal şekilleri ile kullanabilecekleri gibi isterlerse de ayrı iki yatak olarak da kullanabilecekleridir. Bunu yapmak için hepsinden önce yapılması gerekli olan şey, bu özelliğe sahip olan ranzalar arasından seçim yapmak. Ranzalar demonte olarak getirilir ve oda içinde birleştirilir. Dolaylı olarak daha öncesinde ikili bir biçimde kullanılan ranza, istendiği zaman tekrardan bozularak iki yatak şekline getirilebilecektir. Ama daha öncesinde ranza kurulumu konusunda deneyimi olmayan kimselerin bu iş için illa ki birilerini çağırmasına gerek kalmaz.

 

Küçük yaşlardaki çocuklar, ranza içinde kolaylıkla yatabildiklerinden ailelerin çocukları için genelde ilk seçimi bu tarz yataklar oluyor. Lakin yaşlar ilerlemeye başladıkça artık ranzaların katlı bir biçimde odanın içinde yer alması kimi riskleri de yanında getirebiliyor. Geçmiş dönemlerdeki ranza modellerinin ayrılabilme özelliği bulunmuyordu. Dolaylı olarak aileler yatakları ayırmak istediklerinde bunu yapmak için yeni 2 yatak almaları gerekiyordu. Ama şimdilerde bu hal değişti.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Şişe nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?